سوئیس تا ۳ سال آینده دارایی‌های بن‌علی را مسترد نمی‌کند

سیاسی

مقام‌های تونس در نشست‌های بین‌‌‌المللی برای استرداد اموال زین‌العابدین بن‌علی، «لیلا طرابلسی» همسر و دیگر اعضای خانواده وی مذاکراتی با کشورهای سوئیس، کانادا و اعضای اتحادیه اروپا داشته‌اند.

سوئیس حداقل تا سه سال دیگر سپرده‌های بانکی «زین‌العابدین بن‌علی» رئیس‌جمهوری سابق تونس را به این كشور پس نخواهد داد.

به گزارش ایلنا به نقل از دویچه‌وله، موجودی رئیس‌جمهوری پیشین تونس در بانک‌های سوئیس ۴۴ میلیون یورو است.

بیش از دو سال است که مقام‌های تونس در نشست‌های بین‌‌‌المللی برای استرداد اموال زین‌العابدین بن‌علی، «لیلا طرابلسی» همسر و دیگر اعضای خانواده وی مذاکراتی با کشورهای سوئیس، کانادا و اعضای اتحادیه اروپا داشته‌اند.

در پی توافق‌های انجام شده فرانسه و سوئیس هر کدام یک فروند هواپیما و اسپانیا و ایتالیا هر کدام یک کشتی تفریحی متعلق به بن‌علی را به تونس بازگردانده‌اند.

موجودی نقدی رئیس‌جمهوری پیشین تونس در حساب‌های بانکی‌ وی در سوئیس بالغ بر ۵۴ میلیون فرانک (حدود ۴۴ میلیون یورو) است که این مبلغ تاکنون به تونس تحویل داده نشده است. دولت سوئیس به تازگی مدت مسدود ماندن این حساب‌ها را سه سال دیگر تمدید کرده تا به این ترتیب فرصت انجام تحقیقات حقوقی بیشتر فراهم شود.

«پی‌یر کامبرنوس» سفیر سوئیس در تونس، به روزنامه «نویه تسورشر» چاپ زوریخ گفته است: «این یک پرونده حقوقی پیچیده است. بنا بر تجربه ما چهار تا پنج سال طول می‌کشد تا اموال مسدود شده بازپس داده شوند.»

دستگاه قضایی تونس در تلاش است تا مدارکی را که سوئیس برای استرداد اموال طلب کرده است، ارائه دهد. اما به گفته دادستانی کل تونس این کشور برای جمع‌آوری مدارکی که نشان بدهد «دارایی خانواده بن‌علی از طریق جرایم سازمان‌دهی شده به دست‌آمده‌ «با مشکل روبه‌رو است.

با این همه یکی از مقام‌های وزارت دادگستری تونس که مسئولیت پیشبرد مذاکره با سوئیس را بر عهده دارد، در گفت‌وگو با روزنامه نویه تسورشر ابراز خوش‌بینی کرده و افزود که تونس از پس ارائه ضمانت‌هایی که سوئیس‌خواهان است، بر می‌آید.

کد N22116