نخست‌وزیر کامبوج استعفا نمی‌دهد

نخست‌وزیر کامبوج درخواست مخالفان را مبنی بر کناره‌گیری‌اش پس از تجمع هزاران معترض در خیابان‌های پایتخت که خواستار برگزاری انتخابات مجدد شده بودند، رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، هان سن، نخست‌وزیر کامبوج ضمن اعلام اینکه هیچ انتخابات مجددی برگزار نمی‌شود، ادعاهای مخالفان مبنی بر تقلب در انتخابات ماه ژوئیه را رد کرد.

حدود 10 هزار معترض روز یکشنبه با در دست داشتن پرچم کامبوج و بنر در یکی از پارک‌های پنوم‌پن، پایتخت کامبوج تجمع کرده و خواستار برگزاری انتخابات مجدد و استعفای هان سن شدند.

این نخستین خواسته معترضان محسوب می‌شود و حزب مخالف نجات ملی کامبوج پیشتر خواستار تحقیقات مستقلی در خصوص نتایج انتخابات شده بود.

هزاران معترض که برخی از آن‌ها بنرهایی به دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: "هان سن باید استعفا دهد" در تمام روزهای اخیر در خیابان‌های پنوم‌پن تظاهرات کرده تا رهبر کامبوج را وادار به پذیرش خواسته‌هایشان کنند.

حزب مخالف کامبوج که از زمان انتخابات پارلمان را ترک کرده، تهدید کرد که تمامی جاده‌های اصلی پنوم‌پن را در ماه آتی میلادی مسدود می‌کند مگر آنکه دولت خواسته‌های آن‌ها را اجابت کند.

هان سن که بازبینی نتایج انتخابات را رد کرده، به خبرنگاران گفت: قانون اساسی کامبوج به نخست‌وزیر اجازه نمی‌دهد تا پیش از پایان دوره پنج ساله ریاستش پارلمان را منحل کند.

وی هشدار داد: دولت در واکنش به هرگونه اقدام غیرقانونی که باعث بی‌ثباتی کشور شود، به اقدامات قانونی متوسل می‌شود. ما هیچ اقدامی را که شامل تخریب امنیت ملی شود، نمی‌پذیریم.

در جریان راهپیمایی معترضان یک تن از آن‌ها کشته و چند تن دیگر زخمی شده‌اند.

پارلمان اواخر ماه سپتامبر با وجود غیبت نمایندگان مخالف، دوره جدید پنج ساله نخست‌وزیری هان سن را تایید کرد.

انتهای پیام

کد N22032