مخالفت آمریکا و روسیه با مشارکت حزب‌الله لبنان در ژنو 2

حزب‌الله

منابع دیپلماتیک اروپایی از مخالفت واشنگتن و مسکو با دعوت از حزب‌الله لبنان برای حضور در نشست ژنو 2 پرده برداشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه الرای العام کویت به نقل از منابع دیپلماتیک اروپایی فاش کرد: سازماندهندگان کنفرانس ژنو2 در تلاشند تا تمامی گروه‌های داخلی ومنطقه‌ای که در بحران سوریه تاثیر دارند به این نشست دعوت کنند و معتقدند رویارویی حزب‌الله با مخالفان این حزب از جمله گروه تروریستی "جبهه اسلامی" نشست ژنو می‌تواند به برقراری آتش‌بس به عنوان اولین گام برای حل نهایی کمک کند.

منابع مذکور همچنین اعلام کردند: حل بحران سوریه باید شامل و دارای دو بعد باشد: اول بعد منطقه‌ای و بین‌المللی که بهتر است دولت‌های ذی‌نفوذی مانند عربستان، ایران، قطر و ترکیه در نشست ژنو 2 شرکت کنند. و بعد دیگر بعد داخلی است که به دستیابی به تفاهم پیرامون تشکیل دولت انتقالی سوریه با اختیارات کامل مربوط است و این تنها مربوط به سوریه می‌شود و ملت این کشور خود باید در این خصوص به توافق برسند.

این منابع همچنین عنوان داشتند: انگلستان که از کانال ارتباطی باز با جناح سیاسی حزب‌الله برخوردار است به طور غیرمستقیم این حزب را از موضوع آگاه کرده است و مسئولان حزب‌الله اعلام کردند در صورت دریافت دعوت رسمی برای حضور در نشست ژنو 2 به آن پاسخ مثبت خواهند داد.

این منابع اظهار داشتند: فواید دیگر حضور حزب‌الله شناخت این حزب از راهکار مبتنی بر "سند ژنو 1" است که در آن بر لزوم انتقال اختیارات بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به دولتی انتقالی است. مسئولان حزب الله تاکنون در خصوص ابقای اسد واکنشی نشان نداده‌اند، چرا که معتقدند این مساله مربوط به خود ملت سوریه است و ارتباطی به آنها ندارد.

بر اساس اظهارات منابع دیپلماتیک مذکور، مسئولان روسیه اولین طرفی بودند که اعتراض خود را نسبت به مشارکت حزب‌الله در نشست ژنو2 اعلام کردند چرا که معتقدند جز کشورهای شرکت‌کننده در نشست ژنو 2 ، تنها گروهی که می‌تواند در این نشست حضور یابد، گروه‌های مخالف سوریه هستند و این مساله به گروه‌های فعال در دیگر کشورها ارتباطی ندارد.

انتهای پیام

کد N22022