در نشست وزرای خارجه عرب؛

اتحادیه عرب کمیته حقیقت‌یاب مرگ عرفات را تشکیل می‌دهد

فلسطين

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در پایان نشست خود با تاکید بر تشکیل کشور مستقل فلسطین، تشکیل کمیته‌ای مستقل برای تحقیق در خصوص مساله مرگ یاسر عرفات را خواستار شدند.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در پایان نشست خود با تاکید بر تشکیل کشور مستقل فلسطین، تشکیل کمیته‌ای مستقل برای تحقیق در خصوص مساله مرگ یاسر عرفات را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در نشست روز شنبه اتحادیه عرب که در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو این اتحادیه برگزار شد، حاضران با انتشار بیانیه‌ای اسرائیل را مسئول مانع‌تراشی بر سر راه تحقق صلح خاورمیانه دانستند.

در این بیانیه آمده است: اسرائیل با پافشاری بر سیاست‌های خود در ادامه شهرک‌سازی‌ها، ویرانی خانه‌ها و روستاها و بیرون راندن و آواره کردن فلسطینی‌ها از سرزمین‌شان، هتک حرمت‌ متعدد به مسجدالاقصی و افزایش حصارها در غزه همچنان به عنوان مانعی اصلی در راه تحقق صلح عمل می‌کند.

وزرای خارجه کشورهای عربی در بیانیه‌ مذکور از آمریکا، اعضای دائم شورای امنیت، اتحادیه اروپا و سازمان ملل، خواستند تا با اعمال فشار به رژیم صهیونیستی، شهرک‌سازی‌های این رژیم را متوقف کنند تا مذاکرات صلح فرصت حل و فصل نهایی اختلافات میان فلسطین و اسرائیل را فراهم کند.

در این بیانیه همچنین بر لزوم تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای 1967 با پایتختی قدس و با استناد به طرح صلح عربی تاکید شده است.

در همین حال و به رغم اینکه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر نیز اعلام کرده بود شهرک‌سازی‌ها "غیرقانونی" است بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی طی روزهای گذشته صراحتا اعلام کرد که تل‌آویو به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری ادامه خواهد داد و لحظه‌ای از ادامه طرح‌های شهرک‌سازی‌ها باز نخواهد نشست.

از سوی دیگر، وزرای خارجه کشورهای عربی یک گروه را در سازمان ملل به ارائه طرحی به مجمع عمومی سازمان ملل جهت تشکیل کمیته‌ای بین‌المللی، بی‌طرف و مستقل برای تحقیق در مساله مرگ یاسر عرفات، رهبر فقید تشکیلات خودگردان فلسطین مکلف کردند.

انتهای پیام

کد N22008