یک فعال دانشجویی: اسلام به اقلیت‌ها احترام می‌گذارد

انجمن‌هاي اسلامي,دانشجويي,اقليت‌ها ديني و مذهبي

یک عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر گفت: ما باید در چارچوب دین و فقه اسلام عمل کنیم. دین اسلام همواره به اقلیت‌های قومی و مذهبی احترام می‌گذارد و رویه آن در قبال این اقوام، رعایت حقوق آنان است.

یک عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر گفت: ما باید در چارچوب دین و فقه اسلام عمل کنیم. دین اسلام همواره به اقلیت‌های قومی و مذهبی احترام می‌گذارد و رویه آن در قبال این اقوام، رعایت حقوق آنان است.

محمدحسین هوشمند در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به قوانین جمهوری اسلامی ایران برای اقلیت‌ها، اظهار کرد: اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران می‌توانند در چارچوب قانون به فعالیت بپردازند، به طور مثال همان‌طور که اکثریت شیعه در مجلس نمایندگانی دارند، ادیان توحیدی نیز نمایندگان خود را دارند یا به تازگی شاهد حضور شهردار زن سُنی در سیستان و بلوچستان بوده‌ایم.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد کرسی‌های آزاداندیشی برای اقلیت‌ها تصریح کرد: در اوایل انقلاب شهید بهشتی با همه عقاید مخالف اسلام از جمله مارکسیست‌ها به بحث و گفت‌وگو می‌نشست. در حال حاضر نیز که دولت اعتدال بر سر کار آمده و موضوع رسیدگی به امور اقلیت‌های مذهبی و قومی شعار انتخاباتی‌اش بوده باید فضای گفت‌وگو باز شد تا اقلیت‌ها کرسی‌های آزاداندیشی خودشان را برپا کنند و تعامل سازنده‌تری با دیگران داشته باشند.

این فعال دانشجویی ادامه داد: اینگونه تعامل و بحث و گفت‌وگوها به شناخت درست اسلام و دیگر ادیان توحیدی کمک می‌کند و با مشارکت بخش‌های خصوصی و حاکمیت تحکیم بیشتری بین اقلیت‌ها در اکثریت‌ها به وجود می‌آید.

هوشمند در ادامه با اشاره به وظیفه مسئولان،‌ گفت: دولت و دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقلیت‌های قومی و مذهبی باید اطلاعات مناسبی را از وضعیت اجرای قوانین مربوط به اقلیت‌ها به دست آورند تا بتوانند کمبودها را اصلاح کنند.

وی با بیان اینکه "بهبود وضعیت اقلیت‌ها در کشور، بهبود چهره ایران در عرصه بین‌الملل است"، افزود: در چند سال اخیر همواره یکی از مواردی که از سوی برخی مورد نقد قرار می‌گرفت، بحث حقوق شهروندی و حقوق اقلیت‌ها بود. اگر دولت بتواند در رفع و حل این مشکلات به خوبی عمل کند، در واقع به رفع برخی قطعنامه‌ها علیه ایران کمک کرده است.

عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در پایان گفت: یادمان نرود که همه ما انسان، هموطن و ایرانی هستیم و دین توحیدی اشتراک بزرگ ماست. همان‌طور که اقلیت‌ها باید به دین، آیین و مذهب ما احترام بگذارند، ما نیز باید بیش از آنها، به آنها احترام بگذاریم.

انتهای پیام

کد N21973