رائول کاسترو از امریکا خواست روابط متمدنانه ای با کوبا برقرار کند

کویا,امریکا,کاسترو

رتهران - ایرنا - رائول کاسترو رییس جمهوری کوبا روز شنبه از امریکا خواست روابط متمدنانه ای با کشورش برقرار کند و این مساله خواست مردم ما و اکثریت شهروندان امریکا و مهاجران کوبایی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از هاوانا ، رییس جمهوی کوبا ضمن پذیرش لحن تازه ای که در مذاکرات دو جانبه بر سر مسائل ثانوی در پیش گرفته شده است بر این نکته صحه گذاشت که نظام سیاسی و اقتصادی کوبا قابل بحث نیست.

امریکا و کوبا در مذاکرات دو جانبه خود بر سر مسائل مهاجرت، خدمات پستی ، پیشگیری از بلایا و دیگر مسایل امنیتی رویکرد مثبت تری نسبت به گذشته داشتند و مقامات هر دو کشور در مصاحبه هایی با رویترز عمل گرایی و جدیت یکدیگر را به طور محتاطانه مورد استقبال قرار داده اند.

کاسترو در یک نشست آخر سال مجلس گفت : اخیرا دو کشور که طی متجاوز از نیم قرن گذشته دشمنان قسم خورده یکدیگر بودند ، توانسته اند گفت و گوهایی در مورد موضوعات مهم مورد علاقه دو طرف انجام دهند.

وی بدون توضیح گفت : ما معتقدیم که می توانیم دیگر مسائل مورد علاقه را حل کنیم .

این سخنرانی کاسترو درست دو هفته پس از آن ایراد شد که وی و باراک اوباما رییس جمهوری امریکا در مراسم یادبود نلسون ماندلا با یکدیگر دست دادند.

هر چند که کاخ سفید این رویداد را کم اهمیت جلوه داده ولی چندین مورد همکاری اخیر دو کشور نشان از گرمی روابط دو کشور دارد.

مقامات امریکا و کوبا در تابستان گذشته موفق شدند بر یک رشته رویدادهای بالقوه اختلاف افکن از جمله موضوع توقیف یک کشتی کره شمالی حامل سلاح های کوبا در پاناما فائق آیند.

هرچند که کاسترو روز شنبه ظاهرا به امریکا شاخه زیتون نشان داد ولی در عین حال بر این موضع کوبا از زمان انقلاب 1959 صحه گذاشت که حکومت یک حزبی کوبا یا نظام اقتصادی این کشور هیچ یک روی میز مذاکره قابل بحث نیست.

وی گفت : ما خواستار تغییر نظام سیاسی و اجتماعی امریکا نبوده و بحث در مورد نظام ما را هم نخواهیم پذیرفت .

مترجمام 1403 ** 1917
کد N21663