حزب اسلامی جمهوری آذربایجان بر رعایت ارزش های اسلامی در جشن آغاز سال نو مسیحی تاکید کرد

باکو

باکو- ایرنا- حزب اسلامی جمهوری آذربایجان از دولت و مردم این کشور خواست که با توجه به همزمانی سالگرد رحلت پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام حسن (ع) با سال نو میلادی ، در برگزاری جشن ها ارزش های اسلامی را رعایت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ˈ فاکت خبرˈ ،ˈ عاکف حیدرلیˈ معاون حزب اسلامی جمهوری آذربایجان در نشستی خبری ، با تاکید بر ضرورت حفظ ارزشهای اسلامی، خواستار خودداری از برگزاری مراسم جشن و سرور سال نو میلادی در سالگرد وفات نبی گرامی اسلام (ص) و امام دوم شیعیان در جمهوری آذربایجان شد.

حیدرلی با اشاره به همزمانی روز 31 دسامبر با سالگرد وفات پیامبر گرامی اسلام (ص) و شهادت امام حسن (ع) افزود : 28 صفر متعلق به بیش از یک میلیارد مسلمان در سراسر دنیا و جمهوری آذربایجان است که بیشتر از 90 درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند. این روز سالگرد وفات مقدس ترین شخصیت امت اسلامی استˈ.

این مقام حزب اسلامی جمهوری آذربایجان در ادامه خواستار توجه دولت آذربایجان به این مساله شد و گفت: ما مخالفتی با برپایی مراسم جشن و سرور نداریم. ولی روز 31 دسامبر با سالگرد رحلت پیامبر عزیزمان مصادف شده است و لذا به عنوان مسلمان از نظر معنوی حق برگزاری مراسم جشن و سرور در آن روز را نداریم.

وی گفت : آخرین روز دسامبر، سالگرد تولد حضرت عیسی (ع) است ولی مراسم این روز در کشورهای مسیحی در محیطی غیر اخلاقی و متضاد با ارزش های مقدس دینی برگزار می شود.

وی در ادامه با اشاره به ضرب و شتم و حبس چند نفر از دینداران آذری توسط پلیس این کشور در جریان راهیمایی 28 صفر سال 2010 میلادی (1388) افزود: باید از کسانی که می خواهند به بهانه سالگرد تولد حضرت عیسی (ع) به عیش و نوش بپردازند و در 31 دسامبر جشن ˈ بابا نوئلˈ را که هیچ سنخیتی با روح ملی مردم آذربایجان ندارد، برگزار کنند، پرسید که اگر امروز حضرت عیسی (ع) زنده بود، آیا روز 31 دسامبر را به مناسبت روز تولد خود و همزمان با رحلت پیامبر گرامی اسلام جشن می گرفت؟

وی همچنین اعلام کرد که در این رابطه از اداره مسلمانان قفقاز نیز درخوست مشابهی را خواهند کرد.

خاورم*1206* 1917
کد N21653