رییس حزب وحدت باکو:گروه مینسک برخوردی حسادت آمیز با میانجیگری ایران در مناقشه قره باغ دارد

باکو,ایران,قره باغ

باکو- ایرنا- ˈطاهرکریملیˈ رییس حزب ˈوحدتˈ و عضو سابق شورای عالی جمهوری آذربایجان گفت : جمهوری اسلامی ایران می تواند کمک های ارزنده ای در حل و فصل مساله قره باغ ارایه دهد.

این فعال سیاسی جمهوری آذربایجان در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به ریشه ها و زمینه بروز مناقشه قره باغ افزود:کشورهای گروه مینسک در مقاطع مختلف برخورد حسادت آمیزی با میانجیگری ایران در حل مناقشه قره باغ داشته اند.

وی تاکید کرد: نشان دادن روسیه به عنوان تنها متهم در بروز مناقشه قره باغ درست نیست. زیرا غرب نیز به نوبه خود در ایجاد منازعه قومی و تحریک ارامنه علیه جمهوری آذربایجان مقصر بوده است.

در آن مقطع غرب با دنبال کردن امیال تجزیه طلبانه خود ، مترصد فروپاشی شوروی سابق بود.

وی، گرایش بسوی ارمنستان را در سه کشور ریاست کننده بر گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا (آمریکا ، روسیه و فرانسه ) در بالاترین حد ممکن توصیف کرد و افزود: در این مورد می توان به لابی ارامنه در آمریکا، حضور جامعه بزرگ ارامنه در فرانسه و حمایت دایمی روسیه از ارمنستان اشاره کرد.

رهبر حزب وحدت جمهوری آذربایجان همچنین به انتقال ارامنه از کشورهای خارجی به قفقاز و تاسیس کشور ارمنستان در سال 1918 از سوی روسیه تزاری اشاره کردو گفت: کشورهای غربی نیز در این زمینه با روسیه همکاری کرده اند و از این رو نمی توان انتظار داشت که کشورهای ریاست کننده بر گروه مینسک، مناقشه قره باغ را حل و فصل بکنند.

وی به فلسفه وجودی گروه مینسک اشاره کرد و افزود : قرار بر این بود که ظرف یکسال بعد از تشکیل این گروه ، کنفرانس مینسک برگزار و مناقشه قره باغ حل و فصل بشود و این تنها صورت مساله بود.

ولی ماهیت اصلی ایجاد گروه مینسک این بود که مساله قره باغ به فراموشی سپرده شود، جمهوری آذربایجان کنار بیاید و در نهایت به واگذاری بخش های اطراف و شناسایی قره باغ مستقل مجبور شود لذا باید تاکید کرد که تلاش گروه مینسک همواره در همین راستا بوده است.

کریملی با بیان این که خودش در سال های آغازین مناقشه قره باغ ، عضو شورای عالی جمهوری آذربایجان بوده و مسوولیت هایی را بر عهده داشته است ، تاکید کرد:من همواره نسبت به تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشه قره باغ خوشبین بوده ام. زیرا بیاد دارم که در آن دوران و همزمان با سفر آقای ولایتی، وزیر خارجه وقت ایران به منطقه ، همین سه کشور ـ روسای گروه مینسک ـ برای خنثی کردن احساسات ایران دوستی و تلاش های میانجیگرانه این کشور برای حل مناقشه قره باغ، از این فرایند ابراز نارضایتی نموده و اقدام به حادثه آفرینی کردند.

وی اشغال شهر ˈشوشاˈ همزمان با حضور سران وقت جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تهران را ضربه دیگری بر پیکر جمهوری آذربایجان خواند که در راستای کارشکنی در فعالیت میانجیگرانه ایران از سوی این گروه وارد آمد.

وی گفت: همیشه بر این باور بوده ام که مناقشه قره باغ مساله داخلی آذربایجان است و حل این مساله از چارچوب داخلی فراتر رفته و به یک مساله بین المللی تبدیل شده است.

در صورتی که حل مساله بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان باید با وساطت کشورهای همسایه یعنی روسیه، گرجستان، ایران و ترکیه و بر اساس فرمول ( 4+2 ) حل شود. زیرا کشورهای همسایه هرگز مایل نخواهند بود که مناقشه ای در همسایگی آنها وجود داشته باشد و پیامدهای مناقشه این کشورها را نیز تحت تاثیر قرار بدهدˈ.

وی با بیان این که از طرفی، ایران نزدیکترین کشور به جمهوری آذربایجان در بین این کشورها است، افزود: ایران و جمهوری آذربایجان از یک سبقه تاریخی طولانی برخوردارند و اشتراکات فراوانی با یکدیگر دارند . لذا نمی توان چنین کشوری را از این مساله کنار نگاه داشت.

امروز مایه تاسف است که نیروهایی که خودشان را طرفدار حل و فصل مناقشه قره باغ معرفی می کنند، برخوردی منفی با مساله میانجیگری ایران دارند.

به گفته کریملی ، حزب وحدت جمهوری آذربایجان همواره از پیشنهاد میانجیگری ایران برای حل صلح آمیز مناقشه قره باغ حمایت کرده ؛ زیرا معتقد است خداوند متعال ما را نه تنها در یک اقلیم و در همسایگی یکدیگر، بلکه با اشتراکات جدی تاریخی، فرهنگی و دینی خلق کرده است.

وی با تاکید مجدد بر ضرورت استقبال از پیشنهاد مکرر ایران برای میانجیگری در مناقشه قره باغ ، در پاسخ به آن عده از کارشناسان سیاسی روسی، غربی و آذربایجانی که با برجسته کردن مناسبات ایران با ارمنستان در صدد ایجاد شبهه هستند، خاطرنشان کرد که نظام حکومتی ایران، جمهوری اسلامی است و این کشور هرگز راضی نمی شود که خاک اسلام و بخشی از جمهوری آذربایجان از دست برود.

وی با اشاره به این که قره باغ برای جمهوری اسلامی ایران سرزمینی بیگانه نیست، به این عده از کارشناسان توصیه کرد، از طرح نادرست مساله خودداری بکنند.

خاورم*1206* 1917
کد N21647