کارشناس آمریکایی:

طرح جهان بدون خشونت دکتر روحانی، توجهات جهانی را به سمت خود جلب کرد

انگلیس,ایران,آمریکا

لندن – ایرنا – یک کارشناس آمریکایی معتقد است که طرح پیشنهادی دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در مورد جهان بدون خشونت و افراط گرایی، توجهات جهانی را به سمت خود جلب کرده است.

ˈاستفان لندمنˈ نویسنده و پژوهشگر مرکز مطالعات جهانی سازی در مصاحبه با ایرنا گفت: رییس جمهوری ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با صدایی رسا از صلح و ثبات در جهان حمایت کرد و نسبت به خطر فزاینده خشونت و افراط گرایی به جامعه جهانی هشدار داد.

وی افزود: سخنان رییس جمهوری ایران که از همان ابتدا از سوی اکثر کشورها مورد استقبال قرارگرفت، باعث سردرگمی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل و باراک اوبا رییس جمهوری آمریکا شد.

وی از دعوت رییس جمهوری ایران از جامعه جهانی برای پیوستن به کارزار ˈجهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)ˈ به عنوان یک ابتکار مهم یاد کرد که در نهایت هفته گذشته در قالب یک قطعنامه و با اکثریت قاطع آرای اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

لندمن اظهارداشت: تصویب این قطعنامه با 190 رای موافق در مقابل یک رای مخالف نماینده اسراییل، نشان داد که پیشنهاد ایران برای عاری شدن جهان از خشونت و افراط گرایی با استقبال گسترده ای مواجه شده و باعث انزوای خشونت طلبان شده است.

نویسنده کتابهایی چون ˈباتلاق عراقˈ و ˈچگونه وال استریت آمریکا را چپاول می کندˈ، تاکید کرد: تصویب قطعنامه جهان بدون خشونت و افراط گرایی توسط سازمان ملل یک گام مهم و مثبت بود ولی نباید تصور کنیم که با این گونه مصوبه ها آمریکا و اسراییل دست از دشمنی های دیرینه خود با ایران بر می دارند.

وی گفت: ایران به دنبال مذاکرات سازنده و توام با احترام متقابل است و برای به نتیجه رسیدن چنین مذاکراتی تلاش می کند، اما مواضع خصمانه آمریکا براحتی تغییر نمی کند.

ˈاوباما از یک سو بر مذاکره با ایران تاکید می کند و از کنگره می خواهد که تحریم های بیشتری تصویب نکند و همزمان دولت وی تحریم هایی را علیه تعدادی از اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکت های ایرانی و همچنین شرکت های آسیایی و اروپایی طرف معامله با ایران اعمال می کند.ˈ

آقای لندمن افزود: به نظر من نمی توان به دولت آمریکا اعتماد کرد و موضوع هسته ای ایران نیز بهانه ای بیش نیست. آمریکا مخالف کشورهای مستقل است و تلاش می کند رژیم های وابسته را در این کشورها بر سر کار بیاورد، این موضع دیرینه دولت آمریکا است.

وی اظهارداشت: ایران حتی اگر هیچ گونه برنامه هسته ای نیز نداشت آمریکا بهانه دیگری را برای دشمنی، پیدا می کرد. البته اسراییل نیز بخشی از طرح کثیف آمریکا برای اعمال فشار بر ایران است.

وی گفت: تغییر این نوع دشمنی های ریشه دار آسان نخواهد بود. البته کسب هر نوع پیروزی در این نبرد مهم است. رییس جمهور روحانی یک پیروزی مهم را در سازمان ملل کسب کرد و من امیدوارم این روند موفقیت آمیز برای ایران ادامه داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد دلایل اصلی گسترش خشونت و افراط گرایی در جهان، گفت: آمریکا مسئول اکثر جنگ ها، خشونت ها، ناامنی ها و بی ثباتی ها در جهان است. اعضای ناتو، اسراییل و برخی از کشورهای عرب منطقه خاورمیانه نیز در این زمینه با آمریکا همدست و شریک هستند.

این کارشناس آمریکایی با اشاره به وضعیت عراق، افغانستان، لیبی، سوریه، یمن، فلسطین و ... افزود: آمریکا و شرکای غربی و عربی آن عاملان اصلی ناامنی و بی ثباتی در این کشورها هستند.

وی گفت: به عنوان مثال در سوریه، آمریکا از افراطی ترین و خشن ترین گروههای مسلح حمایت می کند و هر یک از مقامات آمریکایی که خلاف این را مدعی شود، مطمئنا دروغ می گوید.

لندمن در مورد اقدامات عملی سازمان ملل برای مقابله با خشونت و افراط گرایی در جهان، اظهارداشت: متاسفانه این سازمان مستقل نیست و تحت کنترل و نفوذ آمریکا و دیگر قدرت های غربی قرار دارد. آمریکا همه قطعنامه های سازمان ملل را علیه اسراییل وتو کرده و حتی دبیرکل این سازمان نیز اقدامی در مخالفت با سیاست های آمریکا و اسراییل انجام نداده و نمی دهد.

وی تاکیدکرد: در شرایط فعلی باید نهادهای مدنی و افکار عمومی را در کشورهای مختلف و بویژه در کشورهای غربی علیه خشونت و افراط گرایی و سیاست های جنگ طلبانه دولت هایشان بسیج کرد.

اروپام**345
کد N21540