جنوب یمن صحنه اعتراضات مردمی با نیروهای مسلح دولتی شد

یمن,جنوب

تهران-ایرنا- چندین شهر در جنوب یمن روز شنبه صحنه درگیری نیروهای مسلح شبه نظامی با نیروهای امنیتی بود که به گفته پلیس و شاهدان عینی 6 مجروح برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از عدن، مدارس، دفاتر دولتی و فروشگاه ها در دومین روز جنبش اعتراضی به دلیل کشته شدن یک رییس قبیله در رویارویی با ارتش بسته بود.

چهار شبه نظامی از گروه جنبش جنوبی و دو نیروی پلیس در درگیری های مسلحانه در شهر ˈعتقˈ مرکز استان ˈشبوهˈ کشته شدند.

نیروهای امنیتی می گویند شبه نظامیان یک خودروی نیروهای ویژه را در دست گرفتند و پلیس نیز مجبور شد با شبه نظامیانی مقابله کند که برای مدت کوتاهی وارد یک مرکز مخابراتی شده بودند.

پزشکان و شاهدان عینی تایید کرده اند که یک شبه نظامی اهل جنوب یمن و یک کودک در شهر عدن و شهر ˈمکلاˈ در جنوب شرقی یمن دیروز جمعه کشته شده اند.

کشته شدن ˈسعید بن حبریشˈ، رهبر اتحادیه قبایل ˈحضرموتˈ به همراه پنج نفر از محافظانش به یک هفته اعتراضات مردمی منجر شده است. قرار بود حبریش امروز شنبه تشییع جنازه و به خاک سپرده شود.

وی یکی از شش فردی بود که دوم ماه دسامبر (11 آذر) در درگیری با نیروهای مسلح دولتی کشته شد.

نیروهای مسلح در یک ایست بازرسی خواستار تحویل تسلیحات محافظان وی شده بودند که با ممانعت آنها روبرو شد.

در این درگیری به جز حبریش و 5 نیروی محافظش، دو سرباز دولتی نیز کشته شدند.

قرار بود مراسم خاکسپاری وی روز شنبه در شهر مکلا برگزار شود که نیروهای جنبش جنوبی از به دست گرفتن کنترل قرارگاه پلیس این شهر بدون درگیری خبر دادند.

شاهدان عینی می گویند بیشتر ساکنان شهر مکلا که با صحنه بیشترین تنش ها بوده است، داخل خانه ها مانده بودند و به دلیل سوزاندن تایرهای خودرو توسط شبه نظامیان در جاده های مواصلاتی اصلی عبور و مرور ممکن نبود.

سازمان دهندگان اعتراضات مردمی مقامات را تحت فشار قرار داده اند تا متهم به قتل حبریش را در اختیار آنها قرار دهد و ساکنان جنوب یمن را در نیروهای پلیس، ارتش و بخش نفت به کار بگیرد.

جنوب یمن بعد از پایان استعمار انگلیس بر یمن در سال 1967 مستقل شد و تا زمان اتحاد شمال و جنوب یمن در سال 1990 مستقل اداره می شد.

اما نیروهای جنوب در سال 1994 یک بار تلاش کردند تا بار دیگر مستقل شوند که به درگیری خونین داخلی و اشغال جنوب توسط نیروهای شمال، همچنین فراهم آمدن زمینه برای مناقشه های بیشتر بر سر زمین و فرصت های شغلی انجامید که هنوز نیز باعث تنفر و دوری جنوبی ها از شمالی هاست.

اعتراضات ساکنان جنوب یمن مهمترین مانع بر سر گفت و گوهای ملی این کشور است که با هدف دست یافتن به آشتی بعد از سقوط دولت ˈعلی عبدالله صالحˈ، دیکتاتور مخلوع این کشور، آغاز شد.

گفت و گوها که قرار بود در ماه سپتامبر (شهریور/مهر) پایان یابد، بخش کلیدی از روند دوران گذار یمن است که با حمایت سازمان ملل متحد بعد از برکناری صالح آغاز شد.

دولت انتقالی همچنین با اقدامات شبه نظامیان القاعده نیز روبروست که از ناآرامی های این کشور برای به دست گرفتن مناطق فراوانی در جنوب و شرق این کشور استفاده کرده و به رغم تشدید حملات هوایی ارتش هنوز فعال هستند.

مترجمام**9157**1479
کد N21521