نخست وزیرسوریه: ایران باید در اجلاس ژنو 2 حضور داشته باشد

وائل الحلقی,نخست وزیرسوریه,کنفرانس ژنو 2

بیروت - ایرنا - ˈوائل الحلقیˈ نخست وزیر سوریه تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان بازیگری اصلی باید در اجلاس ژنو 2 برای حل سیاسی بحران سوریه حضور داشته باشد.

به گزارش ایرنا، الحلقی در گفت وگو با روزنامه لبنانی ˈالاخبارˈ که شنبه منتشر شد، با بیان اینکه قرار است در اجلاس ژنو 2 ، 30 کشور جهان شرکت کنند، افزود: ما اصرار داریم ایران با تجربه ها و دستاوردهای زیادی که دارد باید در اجلاس ژنو 2حاضر باشد زیرا نقش کلیدی دارد و می تواند در حل بحران سهیم باشد.

وی به جنایات تروریست ها در سوریه و برخی تحرکات و درگیری های جزیی برای سرگرم کردن ارتش سوریه اشاره کرد تا از مرکز ثقل عملیات یعنی شهر ˈیبرودˈ غافل شود و تاکید کرد: نبرد اصلی در منطقه القلمون است و شهر یبرود بطور کامل در محاصره قرار دارد و بزودی با ورود نیروهای ارتش کاملا از وجود تروریست ها پاکسازی می شود.

الحلقی در پاسخ به این پرسش که آیا عربستان سعودی به مخالفان سوریه اجازه شرکت در اجلاس ‍ژنو 2 را می دهد؟ تصریح کرد: ما حدود یک ماه دیگر تا زمان اجلاس فاصله داریم و تحولات سریع رخ می دهند و اما مساله مشارکت مخالفان نظام مقیم خارج ازسوریه در اجلاس به عهده آمریکا گذاشته شده است.

نخست وزیر سوریه تاکید کرد: به عقیده من در هفته های آینده در راستای ترسیم چارچوب ساختار نهایی اجلاس ازسوی مجریان و دست اندرکاران آن، «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل و «اخصرابراهیمی» فرستاده وِیژه سازمان ملل تحولات جدیدی روی می دهد.

اجلاس ژنو2 برای حل بحران سوریه قرار است 22 ماه آینده میلادی در شهر « مونترو» سوئیس افتتاح شود.

وی افزود: من عقیده داریم اجلاس بین المللی ژنو 2 نخواهد توانست به خواسته ها و آرمان های مردم سوریه جامه عمل بپوشاند و این اجلاس تنها مرحله ای از مراحل طولانی و دشوار برای رسیدن به راه حل در سوریه است چرا که ما شاهد تلاش جدی منطقه ای برای حل بحران سوریه با توجه به اقدامات جنون آمیز عربستان درمنطقه به دنبال دستاورد عظیم توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 نیستیم.

الحلقی تایید کرد که آمریکا و روسیه بیشتر از سوریه به موفقیت اجلاس ژنو 2 نیاز دارند به ویژه اینکه در میدان ؛ ارتش سوریه توانسته است به پیروزی های چشمگیری دست پیدا کند و امروز هم راه حل بحران سوریه گفت وگوی سوری سوری است.

وی خاطرنشان کرد: بعد از اجلاس ‍ژنو 2 دیگر نباید مرزهای ترکیه ، اردن و لبنان بر روی تروریست ها باز باشد ، تنها چند روز قبل 3 هزار تروریست مسلح از کشورهای مختلف از طریق خاک اردن وارد سوریه شدند.

نخست وزیر سوریه با بیان اینکه دمشق از نزدیکی روابط کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با ایران استقبال می کند، گفت که امروز در شورای همکاری خلیج فارس یک رخنه و شکاف ایجاد شده است.

الحلقی در بخش دیگری از این مصاحبه با تمجید از شخصیت «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: سید حسن نصرالله تجسم روح مقاومت و فرمانده باوفای آن است و ما هرچه درباره او بگوییم کلمات نخواهند توانست حق کلام را ادا کنند.

وی درباره روابط کنونی سوریه و لبنان گفت: از زمانی که من به نخست وزیری انتخاب شده ام رابطه ای با لبنان نداشته ایم و الان نیز هیچ گونه رابطه ای میان لبنان و سوریه وجود ندارد مگر فقط با وزیر امور خارجه این کشور.

نخست وزیر سوریه با بیان اینکه روابط میان دمشق و بیروت به سردی نگراییده است، اظهار داشت: سوریه خود را از لبنان دور نکرده است، روابط کنونی بیروت و دمشق تجسم روابط بسیار عمیق گذشته نیست، از دولت لبنان انتظار داریم به تروریست ها اجازه ندهد از خاک این کشور برای ضربه زدن به سوریه استفاده کنند.

خاورم**2023 ** 1324**1392
کد N21511