نماینده سابق حزب حاکم ترکیه دولت آنکارا را متهم کرد

ترکیه,حزب حاکم

آنکارا - ایرنا – ˈادریس بالˈ نماینده مردم ˈکوتاهیهˈ که بتازگی از حزب حاکم عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه کناره گیری کرده است، دولت آنکارا را به ممانعت از تحقیقات در باره رسوایی مالی در این کشور متهم کرد.

به گزارش روز شنبه ایرنا ، بال امروز شنبه با انتشار اطلاعیه ای با اشاره به برکناری ده ها نفر از روسای پلیس شهرهای مختلف ترکیه گفت: عزل شماری از روسای پلیس شعبات شهرهای مختلف ترکیه در راستای ممانعت از تحقیقات در پرونده فساد مالی در دوایر دولتی این کشور صورت گرفته است.

وی گفت: تحقیقات در باره این پرونده باید ادامه یابد و عاملان آن به مجازات برسند.

بال که استاد حقوق قانون اساسی است پس از طرح موضوع تعطیلی آموزشکده ها در ترکیه از حزب حاکم این کشور انتقادات شدیدی به عمل آورده بود.

کمیته مرکزی حزب حاکم ترکیه به دستور اردوغان پرونده وی را با درخواست اخراج به کمیته انضباطی ارجاع کرده بود.

این نماینده مجلس ملی ترکیه پیش از اینکه منتظر نتیجه بررسی پرونده خود در کمیته انضباطی شود، به خاطر خودکامگی های اردوغان از این حزب استعفا کرد.

گفته می شود بال که به نزدیکی به جماعت نور به رهبری ˈفتح الله گولنˈ مشهور است، اخیرا در موضوع بسته شدن آموزشگاهها و کلاسهای تقویتی تحت کنترل این جماعت اختلافاتش با دولت اردوغان افزایش یافته است .

اختلاف پنهان و آشکار بین دولت آنکارا و حزب حاکم ترکیه با جماعت فتح الله گولن که از پرقدرتترین جماعت های مذهبی ترکیه به شمار می رود و شبکه اجتماعی بسیار پیچیده ای را برای هماهنگی، همسویی و هم آوایی بین پیروان و طرفداران خود در داخل و خارج دارد، اکنون به جنگی رسانه ای بین دو طرف تبدیل شده است.

خاورم **230**1479
کد N21441