واشنگتن:مذاکرات درباره حضور ایران در «ژنو ۲» ادامه دارد/ اجرای توافقنامه ژنو رسما آغاز نشده است

فارس نوشت:

سایت وزارت خارجه آمریکا نوشت: «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در خصوص اظهارات اخیر «اخضر ابراهیمی» که گفته بود آمریکا مانع حضور ایران در کنفرانس «ژنو2» درباره سوریه است، گفت که موضوع ایران و حضور این کشور در کنفرانس بین‌المللی در خصوص سوریه هنوز مورد توافق قرار نگرفته است بنابراین گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت و فکر می‌کنم که اخضر ابراهیمی نیز در صحبت‌هایش اشاره کرد که به این گفت‌وگوها ادامه می‌دهیم.

وی در خصوص دلیل اینکه حضور ایران هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، تصریح کرد: موضوعی که به طور مداوم نظر ما بوده است این است که که کشورهایی که در ژنو2 شرکت می‌کنند باید با ابلاغیه ژنو موافقت کند. ایران این کار را نکرده است. ما قصد نداریم بیانیه‌ها را تجزیه و تحلیل کنیم و بگویم که واجد شرایط هستند یا خیر. آنها با ابلاغیه‌ ژنو که موضوع ما برای حضور آنها است، موافقت نکردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در خصوص اهمیت حضور ایران در این کنفرانس بین‌المللی گفت: مسئله اصلی نگرانی‌های ما اهداف درک شرکت کنندگان و هدفی است که این کنفرانس دنبال می‌کند، بنابراین اگر شرکت‌کنندگان هدف متفاوتی داشته باشند، حضور آنها ظاهراً مفید نخواهد بود.

جن ساکی در ادامه تصریح کرد که آمریکا با روس‌ها هم‌عقیده هستند که راه‌حل نظامی برای سوریه وجود ندارد و تنها یک راه‌حل سیاسی باید برای این کشور تعبیه شود.

وی با اینحال در خصوص حضور اسد در آینده سوریه گفت: آینده‌ای برای اسد در آینده سوریه وجود ندارد و به طور قطع ما به همکاری نزدیک با روسیه در خصوص این موضوعات ادامه می‌دهیم و نظرات و عقاید ما در خصوص این موضوع بسیار شناخته شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توجیه حرف‌های خود که به چه دلیل اسد در آینده سوریه نقشی ندارد، گفت: من فکر می‌کنم اقدامات اسد بعنوان یک دیکتاتور ظالم به درگیری‌هایی منتهی شد که به مرگ بیش از 100 هزار نفر منجر شد. ما فکر نمی‌کنیم که او آینده‌ای در سوریه داشته باشد.

ساکی در خصوص لیست حاضران در کنفرانس بین‌المللی سوریه گفت که ما می‌خواهیم که نمایندگانی از هر دو طرف در این نشست حضور داشته باشند و این مسئله گام مهمی است که قبل از برگزاری کنفرانس باید صورت گیرد تا کنفرانس کارآمدی برگزار شود. 22 ژانویه روز برگزاری نشست است که تأیید شده است و گام بعدی بررسی موضوعات نهایی از جمله حضور ایران و همچنین حضور هیأتی از دو طرف می‌باشد.

جن ساکی در خصوص مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در «وین» گفت: گفت‌وگوهای کارشناسی بین ایران و 1+5 آغاز شده است. هدف این گفت‌وگوها رفع اندک موضوعات باقیمانده‌ای است که ما بتوانیم اجرای طرح اقدام مشترک را اجرا کنیم. ما پیشرفت‌هایی را در گفت‌وگوهای فنی به دست آوردیم. تیم‌های ما اوایل این ماه در وین نشستی داشتند و جو را سازنده دانستند. اینها موضوعات فنی پیچیده‌ای هستند و در حال پیشرفت هستند بنابراین در حال حاضر اطلاعات به روزی ندارم.

وی در خصوص زمان آغاز این توافق 6 ماهه با ایران گفت: اجرای این توافقنامه وقتی آغاز می‌شود که طرح اقدام مشترک آغاز شود و در حال حاضر گفت‌وگوهای فنی بین آمریکا، 1+5 و ایران در حال انجام است تا به برخی از این موضوعات فنی پیچیده پرداخته شود و هدف آن به طور قطع آغاز جدول زمانی 6 ماهه است. در حال حاضر اجرای این توافقنامه رسماً آغاز نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گام اول توافق با ایران را چشمگیر و تاریخی دانست و در پاسخ به سوالی که برخی از افراد فکر می‌کنند شاید کشورهای خلیج فارس باید بخشی از گروه 1+5 در خصوص موضوع هسته‌ای ایران باشند و گفت: ما قصد گمانه‌زنی درباره این موضوع را نداریم. ما همکاری نزدیکی با عربستان در خصوص مذاکرات در حال پیشرفت ایران و 1+5 داریم و به آنها گزارش خواهیم داد و اطلاعات آنها را در این زمینه به روزرسانی می‌کنیم.

وی در خصوص دیدار با مقامات سعودی درباره موضوعاتی چون ایران و سوریه گفت که هدف این دیدارها پایان دادن به جنگ داخلی سوریه و تضمین این مسئله است که ایران به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.

ساکی تأکید کرد: همانطور که می‌دانید، وزیر خارجه آمریکا همکاری نزدیکی با وزیر خارجه عربستان داشته است و این همکاری‌ها ادامه خواهد داشت. به طور قطع نشانه رابطه محکم در واقع تمایل و آمادگی برای بحث درباره اختلافات است اما ما اهداف مشترکی را دنبال می‌کنیم. ما از نزدیک با آنها همکاری داریم و به همکاری‌های خود ادامه می‌دهیم.
/17220

 

کد N21016