اخضر ابراهیمی: ایران برای همکاری در حل مساله سوریه آمادگی دارد

خارجی ایران روسیه,ژنو2 اخضر ابراهیمی سوریه,ریانووستی

مسکو- ایرنا- اخضر ابراهیمی نماینده دبیرکل سازمان ملل در سوریه گفت: جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در روند حل مسایل سوریه حتی در صورت شرکت نکردن هیات این کشور در کنفرانس ژنو2 آمادگی دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از ریانووستی، ابراهیمی روز شنبه به خبرنگاران گفت: در حال حاضر نام ایران به طور قطعی از فهرست شرکت کنندگان در کنفرانس بین المللی در باره سوریه حذف نشده است.

وی افزود: امیدواریم به همکاری با جمهوری اسلامی ایران ادامه دهیم و این کشور از تلاش های ما حمایت کند.

ابراهیمی گفت: مقامهای ایرانی در نیویورک، تهران و ژنو و در گفت وگو با دبیر کل سازمان ملل به ما گفتند که علاقمند به شرکت در کنفرانس بین المللی در باره سوریه هستند اما اگر این امر تحقق نیابد هیچ فاجعه ای به بار نخواهد آمد.

ابراهیمی روز گذشته در نشست سه جانبه با مشارکت نمایندگان روسیه و آمریکا در ژنو در باره مقدمات کنفرانس بین المللی در باره سوریه گفت وگو کرد.

مساله مشارکت ایران در این کنفرانس از موضوعات اصلی نشست بود.

گنادی گاتیلوف معاون وزیر امور خارجه روسیه که در قالب هیات روسیه در مذاکرات سه جانبه با آمریکا و سازمان ملل در ژنو شرکت کرده بود، امروز به خبرنگاران گفت: در فهرست کشورهای شرکت کننده در کنفرانس بین المللی در باره سوریه نام حدود 30 کشور قرار دارد اما طرف های روس و آمریکایی در باره مشارکت ایران در این کنفرانس به توافق دست نیافتند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت: شرکای آمریکایی بار دیگر اعلام کردند که مشارکت ایران در کنفرانس بین المللی درباره سوریه را غیرقابل قبول می دانند.

وی افزود: موضع اصولی خود را در باره مشارکت ایران در این کنفرانس تکرار کردیم و معتقدیم که شرکت این کشور در کنفرانس بین المللی در باره سوریه برای تحقق توافق هایی که در جریان مذاکرات مستقیم سوری به دست می آید مهم است.

کنفرانس بین المللی برای حل و فصل مسالمت آمیز مسایل سوریه روز 22 ماه ژانویه سال آینده در مونتروئه سوییس (بجای ژنو) برگزار می شود.

اروپام/2242**518**1337
کد N20972