متلک گویی پوتین به تحلیلگران سرویس‌های جاسوسی

محمدرضا نوروزپور,ادوارد اسنودن,ولادیمیر پوتین

رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه خبرسازترین چهره سیاسی دنیا بود، وقتی به تفصیل درباره جاسوسی های اخیر آمریکا اظهار نظر کرد، از ادوارد اسنودن معروف به آقای افشاگر تجلیل کرد و البته به تحلیلگران سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی متلک پراند.

جاسوسی که حالا رئیس جمهور شده است، صراحتا تحلیل هایی که جاسوسان سازمان های اطلاعاتی ارائه می کنند را بی خاصیت خواند و از آن پیشتر رفته، گفت ممکن است تحلیل های آنها موجب گمراهی شود.
مامور سابق کا.گ.ب و رئیس جمهور کنونی روسیه در کنفرانس مطبوعاتی بزرگی در مسکو پس از بیان اینکه به اوباما حسودی اش شده، چرا که او توانسته از همه جاسوسی کند و هیچ کس هم کاری با او نداشته باشد؛ کنایه ای هم به سرویس های جاسوسی و تحلیل هایی که ارائه می کنند زد.
پوتین با اشاره به حجم بالای اطلاعاتی که سازمان امنیت ملی آمریکا از راه شنود تلفن های شهروندان و رهبران جهان به دست آورده گفت: غیرممکن است از طریق این همه اطلاعات به چیز قابل توجهی دست پیدا کرد. نگاه کردن به تحلیل سرویس های جاسوسی هم بی فایده است، چرا که آنها صرفا نظر تحلیلگران هستند نه حقیقت و چنین چیزی بیشتر باعث گمراهی و اشتباه می شود.
پوتین سپس در لفافه به سابقه طولانی خود در این زمینه اشاره کرد و گفت: شما برای اینکه این موضوع را خوب درک کنید باید آدم هایی که چنین تحلیل هایی را ارائه می دهند، خوب بشناسید، من آنها را می شناسم، من این کار را کرده ام.
رئیس جمهور روسیه با بیان این نکات نخست بدبینی و بی اعتمادی خود نسبت به تحلیلگران سرویس های اطلاعاتی را نشان داد و سپس شیوه کار آژانس امنیت ملی آمریکا را خیلی ظریف، به سخره گرفت و به نوعی آنها را تحقیر کرد. او اگرچه گفت برای جلوگیری از عملیات های تروریستی توسل به جاسوسی اجتناب ناپذیر است اما بر کنترل و مدیریت عملکرد سازمان امنیت ملی آمریکا نیز تاکید کرد
یکی دیگر از اظهارات دوپهلو ونیش دار او درباره اقدامات آژانس امنیت ملی آمریکا این بود: در اینجا نه چیزی برای افسوس خوردن وجود دارد و نه چیزی که بتوان به آن افتخار کرد، جاسوسی همیشه بوده است. جاسوسی یکی از قدیمی ترین حرفه ها است.

کد N20960