مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 تا ساعتی دیگر در ژنو ادامه می یابد

هسته ای,مذاکرات کارشناسی

تهران - ایرنا - دور جدید مذاکرات کارشناسی ایران و گروه 1+5 که از روز پنجشنبه هفته گذشته در ژنو آغاز شده است، امروز (شنبه) حدود ساعت 11 و 30 دقیقه به وقت تهران ادامه می یابد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران، سرپرستی هیات کارشناسی ایران در ژنو را برعهده دارد. هیات ایرانی متشکل از کارشناسان بانکی، مالی و تحریم است.

سرپرستی هیات کارشناسی گروه 1+5 نیز برعهده استفان کلمنت دستیار ویژه کاترین اشتون (مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) است.

این دور از مذاکرات برای مطالعه سازوکارهای اجرایی توافقنامه ژنو موسوم به برنامه اقدام مشترک برگزار می شود که طرفین در مذاکرات سوم آذر ماه سال جاری در ژنو به آن دست یافتند.

پیش از این، طرفین مذاکرات خود را در 18 آذرماه در وین برای تعیین ساز و کار اجرایی توافقنامه ژنو آغاز کرده بودند و این مذاکرات به دلیل اقدام وزارت خزانه داری امریکا در 21 آذرماه مبنی بر افزودن نام 19 فرد و شرکت به فهرست تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران متوقف شد و هیات ایرانی به تهران بازگشت.

جمهوری اسلامی ایران و 1+5 پس از بیش از یک دهه مذاکره درباره برنامه صلح آمیز ایران سوم آذرماه به توافق اولیه دست یافتند تا طرفین اقداماتی اعتماد ساز را در طول دوره 6 ماهه انجام دهند.

بر اساس این توافق غنی سازی 5/3 درصد ایران ادامه می یابد اما ایران فعالیت های خود در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز، فردو و یا راکتور اراک را گسترش نخواهد داد.

همچنین تهران نیمی از اورانیوم موجود غنی شده 20 درصد خود را به صورت اکسید 20درصد برای تولید سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ذخیره می کند و بقیه را به مواد کمتر از 5 درصد رقیق خواهد کرد.

بر اساس این توافق که سازمان تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را متزلزل می کند، حدود 20 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی و پتروشیمی ایران در طول دوره 6 ماه قابل دسترسی خواهد بود.

سیام **1723**1535
کد N20852