اولمرت و باراک در فهرست جاسوسان آمریکا/واشنگتن : همه کشورها جاسوسی می کنند

آمریکا اروپا

رسانه های غربی از افشا شدن بخش های جدیدی از فعالیت های جاسوسان آمریکایی و زیرنظر بودن نخست وزیر و وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی از سوی نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گاردین و اشپیگل با استناد به اسناد جدیدی که "ادوارد اسنودن" مامور سابق سازمان سیا، اعلام کردند که "ایهود اولمرت" و "ایهود باراک" نیز در فهرست جاسوسان آژانس امنیت ملی آمریکا قرار داشته اند.

اولمرت و باراک آخرین مقامات شناخته شده ای هستند که جاسوسی آمریکا از آنها فاش شده است. مقاماتی چون "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان، "دیلما روسف" رئیس جمهور برزیل و برخی دیگر از روسای جمهور آمریکای لاتین از جمله چهره های شناخته شده ای هستند که پیشتر اسناد مربوط به جاسوسی آمریکا از آنها فاش شده بود.

به نوشته گاردین، البته سازمان ارتباطات مرکزی انگلیس (آژانس جاسوسی انگلیس) که همکاری گسترده ای با آژانس امنیت ملی آمریکا در جاسوسی از کشورها و مقامات کشورهای مختلف داشته نیر در امر جاسوسی از اولمرت و باراک نقش داشته است. 

در همین رابطه ایهود اولمرت در تماس تلفنی با روزنامه نیویورک تایمز گفت : اگر این موضوع ثابت شود، واقعا جاسوسی آمریکا از من امری عجیب خواهد بود.

اما در واکنش به افشای این موضوع، آمریکا اعلام کرد جاسوسی امری است که همه کشورها آن را انجام می دهند.

کاخ سفید با تائید که آژانس امنیت ملی آمریکا ای میل های اولمرت و ایهود باراک را رصد می کرده اعلام کرد که این یک امر طبیعی بوده است.

برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در این رابطه گفت : نمی خواهیم درباره هر اتهام اطلاعاتی که به ما وارد می شود، واکنش نشان بدهیم. اما این نکته را شفاف می گوییم که ایالات متحده اطلاعاتی را از همه کشورها جمع آوری می کند.

بر اساس اسناد افشا شده، آژانس امنیت ملی آمریکا دستگاهی به شکل نقشه های هواشناسی ساخته که از طریق آن و با کلیک بر روی نقشه هر کشور در جریان فعالیت اینترنتی و مکالمات تلفنی آن کشور قرار می گیرد.

از ابتدای تابستان سال جاری ادوارد اسنودن، مامور سابق سازمان سیا، که به هنگ کنگ گریخته بود، اقدام به افشا کردن اسنادی کرد که این اسناد از جاسوسی گسترده آنلاین آژانس امنیت ملی آمریکا از کشورهای مختلف و رصد مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی آنها حکایت داشت.

آمریکا در جاسوسی از کشورهای مختلف، فقط محدود به کشورهایی که واشنگتن با آنها مشکل دارد نیست، بلکه تمام همپیمانان آمریکا از جمله آلمان، پاکستان، اسپانیا و دیگر کشورهای اروپایی و حتی مقر اتحادیه اروپا نیز در فهرست اهداف جاسوسان آمریکایی قرار دارند.

"آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان، "دیلما روسف" رئیس جمهور برزیل، و روسای جمور دیگر کشورهای آمریکای لاتین از جمله چهره های سرشناسی هستند که مکالمات تلفنی و فعالیت های اینترنتی آنها در سال های گذشته به صورت مرتب از سوی جاسوسان آمریکایی رصد می شد.