هشدار چین به دو کره - منطقه را بی ثبات نکنید

خارجی,چین,کره

پکن - ایرنا - تهدید کره شمالی علیه کره جنوبی و راهپیمایی مخالفان پیونگ یانگ در سئول موجب شد تا چین به هر دو طرف هشدار دهد اوضاع منطقه را بیشتر متشنج نکنند.

به گزارش ایرنا، ˈخوا چون اینگ ˈ سخنگوی وزارت خارجه چین جمعه شب دراظهاراتی تاکید کرد پکن همچنان مخالف هر اقدامی است که شبه جزیره کره را به ورطه بی ثباتی بیندازد.

کمیسیون دفاع ملی کره شمالی درپی راهپیمایی مخالفان ˈکیم جونگ ایل ˈرهبر فقید این کشور در سئول با ارسال نمابری به شورای امنیت ملی کره جنوبی اعلام کرد که بدون اعلان قبلی و به طور ناگهانی دستور حمله صادر خواهد کرد.

کره شمالی می گوید که سوزاندن عکس های رهبران و پرچم این کشور در راهپیمایی مذکور هویت کره را خدشه دار کرده است.

سخنگوی چین در واکنش به بالا گرفتن تنش ها گفت پکن به مسایل و تحولات منطقه توجه جدی دارد.

وی از به صراحت از دو کره خواست آرامش خود را حفظ کرده و به اقدامی دست نزنند که شبه جزیره کره را بی ثبات کند.

در همین حال درکره جنوبی با حضور مقام های ارشد دستگاه دیپلماسی و دفاعی و با برگزاری یک نشست امنیتی تهدید نمابری کره شمالی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است .

قرار است یک کمیته دایم در دبیرخانه شورای امنیت ملی این کشور برای رسیدگی و پیگیری موضوع تشکیل شود.

وزارت دفاع کره جنوبی می گوید به کره شمالی نامه ای فرستاده و در آن تاکید کرده به سرعت به هر تهدید و اقدام پیونگ یانگ پاسخ قاطع خواهد داد.

ˈپارک گیون هیهˈ رییس جمهور کره جنوبی خواستار تشکیل نشست فوری وزیران دفاع و خارجه و امنیت کشورش در روز دوشنبه هفته جاری شده است.

کره جنوبی همزمان اعلام کرده با توجه به اعدام ˈجانگ سانگ تاک ˈ معاون فرماندهی کل قوا و دومین مرد قدرتمند کره شمالی بعید نیست در سال 2014 روابط دو کره تیره تر شود.

همزمان دستگاه های اطلاعاتی کره جنوبی مدعی شده اند کره شمالی احتمالا برای چهارمین آزمایش اتمی آماده می شود.

کره جنوبی اعدام جانگ معاون فرمانده کل قوا در کره شمالی را رویداد مهمی در سیاست های پیونگ یانگ طی هفت دهه گذشته دانسته است.

در آخرین تحول خبرگزاری یونهاپ امروز گزارش داد ˈریو کیل جائهˈ وزیر وحدت کره جنوبی از کره شمالی خواسته تهدید را کنار بگذارد و راه همکاری را برای کاهش تنش ها دنبال کند.

وی با اشاره مشکلات اقتصادی کره شمالی ، گفته که سئول می تواند برای حل آنها مشکل گشا باشد.

آساق ** 275 ** 2100
کد N20626