آیین بزرگداشت ماندلا در سازمان ملل برگزار شد

ماندلا,مجمع عمومی

نیویورک- ایرنا- نمایندگان دائم و دیپلمات های کشورهای مختلف جهان به همراه برخی از شخصیت ها و دوستان قدیمی ˈنلسون ماندلاˈ روز پنجشنبه با حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، یاد و خاطره رییس جمهوری فقید آفریقای جنوبی را که قهرمان مبارزه با تبعیض نژادی شناخته می شود، گرامی داشتند.

به گزارش ایرنا، در این مراسم ابتدا ˈجان اشˈ رییس مجمع عمومی سازمان ملل، ماندلا را مردی توصیف کرد که با رفتار و اندیشه های خود نه تنها ملت آفریقا بلکه همه قاره آفریقا را به جنب و جوش درآورد و 27 سال بند و زندان، او را از مبارزه در راه کسب آزادی برای همه انسانها باز نگذاشت.

وی افزود: چنین مردی را نه تنها ما، بلکه فرزندانمان نیز از یاد نخواهند برد زیرا ماندلا چهره ای تاریخ ساز و حامی بی پروای آزادی و حقوق انسانی بود.

وی با تاکید بر اینکه شیوه زندگی ماندلا در قلب و روح همه انسان های جهان اثر گذاشته است، افزود: تلاش های این رهبر بزرگ آزادی سبب ارتقا شان انسان در ماورای همه مرزهای عقیدتی، سیاسی و فرهنگی شد.

رییس مجمع عمومی سازمان ملل از مردم جهان خواست تا میراث فرهنگی نلسون ماندلا را سرمشق ادامه تلاش های خود در راه تحقق صلح و آزادی های اجتماعی قرار دهند.

وی همچنین افزود: جهان موظف است با استفاده از رهنمودهایی که ماندلا از خود برجا گذاشت، جهان نوینی را بنا کند.

«محمد خزاعی» نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نیز به نمایندگی از جنبش عدم تعهد با حضور در این آیین، ˈنلسون ماندلاˈ را قهرمان مبارزه با آپارتاید و نمادی از اراده عدالت خواهی در مقابله با تبعیض نژادی خواند.

وی اظهار داشت: دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد مراتب احترام را خود نسبت به دستاوردهای گسترده این مرد بزرگ و مبارز که زندگی خود را وقف خدمت به انسانیت کرد و نمادی از اراده عدالت در مقابل تبعیض و صلح در مقابل جنگ بود، اعلام می کند.

خراعی افزود: ماندلا نه تنها قهرمان تلاش برای رهایی کشورش از شر آپارتاید بود بلکه چهره ای ماندگار در سطح جهان به شمار می رفت و تاثیر ژرف و بزرگی در زندگی مردم جهان گذاشت.

«کینگزلی مامابولو» نماینده دائم کشور آفریقای جنوبی در سازمان ملل نیز ضمن ابراز تاسف از فقدان ماندلا و تسلیت به خانواده او و همه مردم آفریقا، گفت: حضور گسترده مردم جهان در مراسم بزرگداشت این مرد بزرگ در ژوهانسبورگ نشان داد که رفتن ماندلا برای همه جهان یک فقدان است.

نماینده آفریقای جنوبی با یادآوری سخنان اوباما رییس جمهوری آمریکا در مراسم بزرگداشت ماندلا در ژوهانسبورگ، گفت: مرگ ماندلا باید ما را به خود معطوف کند و از خود بپرسیم تا چه حد توانسته ایم از درس هایی که او به ما داد در ساختن جهانی بهتر استفاده کنیم.

«دیوید دینکینز» شهردار سیاهپوست سابق نیویورک نیز در ستایش از خصلت های پاک انسانی ماندلا گفت: ماندلا هرگز در موقعیت های مختلف به صورت خود ماسک نمی زد و چه زمانی که با کودکان خردسال بازی می کرد و چه زمانی که در مقابل رسانه ها و یا دیپلمات ها قرار می گرفت همواره همان رفتار بی پیرایه و صمیمی را داشت.

وی با اشاره به سخنان ماندلا که گفته بود وقتی کسی وظائف به عهده گرفته را انجام داده باشد، آرام و بی دغدغه از این جهان خواهد رفت، افزود: ماندلا در شرایطی از میان ما رفت که دین خود را به جامعه انسانی ادا کرده بود.

اروپام 2253 ** 1908 ** 2023
کد N19939