خزاعی : ماندلا نماد مقابله علیه تبعیض نژادی بود

ماندلا,خزاعی

نیویورک، ایرنا - سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در سخنرانی امروز خود در مجمع عمومی این سازمان به نمایندگی از جنبش عدم تعهد نلسون ماندلا را قهرمان مبارزه با آپارتاید و نمادی از اراده عدالت خواهی در مقابله با تبعیض نژادی خواند.

به گزارش ایرنا محمد خزاعی در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا که با حضور شخصیت ها و مقام های سازمان ملل برگزارشد، طی سخنانی به نمایندگی از نم گفت : دفتر هماهنگی جنبش عدم تعهد مراتب احترام را خود نسبت به دستاوردهای گسترده این مرد بزرگ و مبارز که زندگی خود را وقف خدمت به انسانیت کرد و نمادی از اراده عدالت در مقابل تبعیض و صلح در مقابل جنگ بود،اعلام می کند.

وی اظهار داشت : ماندلا نه تنها قهرمان تلاش برای رهایی کشورش از شر آپارتاید بود، بلکه چهره ای ماندگار در سطح جهان بشمار می رفت و تاثیر ژرف و سترگی در زندگی مردم سراسر جهان گذاشت.

خزاعی یادآور شد مبارزات ماندلا از مرزهای قاره آفریقا بسیار فراتر رفت و الگوی تازه ای را در فرهنگ مدارا و بردباری و صلح برای مردم قاره آفریقا و جهان بر جای گذاشت.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران درسازمان ملل اضافه کرد در 50 سال گذشته پیوند عمیق و ویژه ای میان ماندلا و نهضت عدم تعهد وجود داشت و جنبش عدم تعهد از زمان پیدایش فعالانه از تلاش های او علیه آپارتاید و استعمار حمایت می کرد.

خزاعی افزود : با فروپاشی نظام آپارتاید، ماندلا به یکی از رهبران فعال جنبش عدم تعهد تبدیل شد و در طول همه این سال ها نقش اساسی و فعالی را در برخورد با مسائل و موضوعات مورد نظر این نهضت برعهده داشت.

وی در خاتمه گفت : ماندلا همچنان بعنوان بخش کاملی از تاریخ آفریقای جنوبی و قاره آفریقا باقی خواهد ماند و میراث او همچون طلایه ای از امید و منبعی از نیرو برای نسل های آینده جهان ادامه پیدا خواهد کرد.

اروپام ** 1908
کد N19934