درپی حمله افراد مسلح؛

سازمان ملل از قطع تماس با یک پایگاه خود در سودان جنوبی خبرداد

سازمان ملل,سودان جنوبی,افراد مسلح

تهران- ایرنا- « فرحان حق» سخنگوی سازمان ملل متحد اعلام کرد: تماس این سازمان با یک پایگاه خود در منطقه ˈابوکوˈ در استان ˈجونگلیˈ واقع درشرق کشور سودان جنوبی قطع شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از ˈفرحان حقˈ افزود: سه نیروی هندی مامور سازمان ملل در سودان جنوبی نیز در پی حمله روز پنجشنبه افراد مسلح قبیله ˈنویرˈ به پایگاه این سازمان مفقود شده اند.

به گفته سخنگوی سازمان ملل، افراد مسلح روز پنجشنبه به یک پایگاه وابسته به این سازمان در منطقه اکوبو در استان ˈجونگلیˈ که شماری از افراد غیرنظامی به آن پناه آورده بودند، حمله کرده و احتمال کشته شدن تعدادی از افراد وجود دارد.

دامنه درگیری ها بین گروه هایی از ارتش حامی ˈسیلواکرˈ رییس جمهوری سودان جنوبی وابسته به قبیله دینکا و ˈریاک مشارˈ معاون سابق وی که به قبیله نویر تعلق دارد، گسترش یافته است.

درپی درگیری های هفته جاری میان گروه هایی از ارتش هوادار ˈسیلواکرˈ و ˈمشارˈ که از روز یکشنبه آعاز شد، صدها نفر به قتل رسیدند.

مقام های دولت سودان جنوبی به تازگی از شکست یک کودتا علیه رییس جمهوری این کشور خبرداده بودند. اگرچه سرانجام نخستین کودتای نظامی در سودان جنوبی که 2 سال پس از جدایی از کشور سودان رخ داد، نافرجام بود اما هشدارهایی درباره آینده سیاسی این کشور می دهد.

ساعت 22 یکشنبه شب (بیست و چهارم آذرماه) صدای تیراندازی از اطراف پایگاه ارتش سودان جنوبی موسوم به «ارتش مردمی برای آزادسازی سودان» به گوش ساکنان جوبا رسید و آغاز یک کودتا را رقم زد.

رییس جمهوری سودان جنوبی ساعاتی پس از شورش گروهی از نظامیان این کشور و تلاش نافرجام آنان برای تصرف ساختمان وزارت دفاع در جوبا اعلام کرد که این تلاش برای کودتا با کمک عده ای از سربازان شکست خورد.

مقام های نظامی در ˈجوباˈ پایتخت سودان جنوبی روز دوشنبه ˈچوانگ آلونگˈ وزیر کشور سابق را به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام دستگیر کردند. وی از اهالی استان ˈبیجیˈ در ایالت ˈجونگلیˈ است و پیش از استقلال سودان جنوبی وزیر کشور بود و بعدا به عنوان وزیر راه و پل سازی در دولت جدید معرفی شد.

وی همچنین به تازگی به گروه ˈریاک مشارˈ معاون برکنار شده رییس جمهوری که به شدت نسبت به شیوه رهبری سیلواکر رییس جمهوری سودان جنوبی انتقاد دارد، پیوسته است.

دولت سودان جنوبی تاکنون از دستگیری 10 نفر از مقام های سیاسی این کشور که با کودتای نافرجام در ارتباط بوده اند از جمله برخی وزیران سابق خبر داده اما اعلام کرده که ˈریک ماچارˈ معاون سابق رییس جمهوری سودان جنوبی که گفته می شود طراح این کودتا بود، هنوز فراری است.

**مترجمام**1480** 2023
کد N19933