پوتین:

اعطای وام 15 میلیاردی روسیه به اوکراین ارتباطی به اعتراض های این کشور ندارد

روسیه,پوتین,اوکراین

مسکو- ایرنا- ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با اشاره به توافق هفته جاری خود با ویکتور یانکوویچ همتای اوکراینی خود برای اعطای بسته مالی به این کشور گفت: اعطای وام 15 میلیارد دلاری مسکو به کی یف هیچ ارتباطی با اعتراض های جاری این کشور ندارد.

به گزارش ایرنا، پوتین روز پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی سالانه خود گفت: علت حمایت روسیه از اوکراین، برادری دو کشور است.

وی افزود: ما با دولت سابق اوکراین به ریاست خانم ˈیولیا تیموشنکوˈ نیز همکاری فعال داشتیم و دولت وی در سال 2009 با روسیه قرارداد همکاری گازی امضا کرد.

وی با بیان اینکه ˈما این قرارداد را مطابق معیارهای بین المللی می دانیمˈ خاطرنشان کرد: با امضای آن، هیچکس را در مخصمه نینداختیم.

پوتین تاکید کرد: اگر اوکراین کشور مستقلی است باید متناسب با این جایگاه رفتار کند.

وی همچنین درخصوص کاهش بهای گاز صادراتی به اوکراین از 460 دلار به ازای هر یک هزار مترمکعب به حدود 268 دلار نیز گفت: با توجه به شرایط دشوار اقتصادی و اجتماعی اوکراین، به تغییر شرایط قرارداد گازی پرداختیم؛ با این حال این یک توافق موقتی است که امکان دارد تمدید شود.

رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه مخالف همگرایی اروپایی اوکراین نیستیم، ادامه داد: زمانی که این کشور درهای خود را به روی کالاهای اروپایی می گشاید، نمی توانیم نظاره گر باشیم.

وی اضافه کرد: اگر اوکراین قرارداد همکاری تجاری را با اتحادیه اروپا امضا کند از تسهیلات و امتیازات اقتصادی کنونی برخوردار نخواهد شد ضمن آنکه بسیاری از شرکت های اوکراینی در عرصه هایی همچون ماشین سازی و صنایع هواپیماسازی نیز ورشکست می شوند.

پوتین گفت: با توجه به وضعیت اقتصادی اوکراین، تصمیم گرفتیم به این کشور 15 میلیارد دلار وام با بهره 5 درصد بدهیم.**آمادگی روسیه برای برقراری روابط با گرجستان

رییس جمهوری روسیه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه با تغییر حکومت گرجستان دیدگاه وی نسبت به دولت این کشور بهبود یافته است، اظهار داشت: دیدگاه من نسبت به ملت برادر ما گرجستان، تغییری نکرده است و همچنان این ملت را دوست دارم.

وی افزود: روسیه و گرجستان پیوندهای دیرینه عمیق مذهبی و فرهنگی دارند.

پوتین گفت: ما مناقشه اوستیای جنوبی در سال 2008 را شروع نکردیم و بارها نسبت به عواقب چنین مساله ای به دولت گرجستان هشدار داده بودیم.

پوتین گفت: پیام هایی دولت جدید گرجستان را درک می کنیم و با توجه به وضعیت حاکم بر این کشور می توانیم نظام بدون روادید با تفلیس اعمال کنیم.

وی همچنین بر آمادگی روسیه برای برقراری روابط با گرجستان تاکید کرد.**روسیه با تهاجم فرهنگی مقابله می کند

رییس جمهوری روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگار سی.ان.ان که چرا بر مذهب این همه تاکید می کنید، همجنس گرایان را زیر فشار قرار می دهید و غالبا از ارزش های غربی انتقاد می کنید نیز گفت: من اغلب به انتقاد از ارزش های غربی نمی پردازم بلکه برای دفاع از ملت روسیه در برابر ارزش نماها که بر کشور ما تحمیل می شود، تلاش می کنم.

وی با بیان اینکه در دوره شوروی سابق نظام غیرالهی حاکم بود که بخشی از ارزش های دینی همچون مخالفت با فحشا و دزدی را اقتباس کرده بود، گفت: نسل جدید روسیه این را نمی داند.

وی اضافه کرد: بدون ارزش های روحانی، جامعه فاسد می شود و باید براساس چنین سیستمی جامعه روسیه حرکت کند.

پوتین با بیان اینکه روسیه کشوری با فرهنگ کهن است، خاطرنشان کرد: تنها با اتکا بر فرهنگ خود می توانیم رو به جلو حرکت کنیم.

نشست خبری پوتین، نهمین نشست سالانه وی در مقام رییس جمهوری روسیه است و در آن نزدیک به 200 خبرنگار داخلی و خارجی شرکت کردند. در این نشست که چهار ساعت طول کشید خبرنگاران، 52 سوال از رییس جمهوری روسیه پرسیدند.

اروپام/2242**518 ** 2023
کد N19927