وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

سوء مدیریت در دولت گذشته، باعث ایجاد خود تحریمی شد

وزیر ارشاد,چاپ و بسته بندی

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مدیریت نادرست در دولت گذشته باعث خود تحریمی و تشدید مشکلات اقتصادی کشور شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا علی جنتی در مراسم افتتاحیه بیستمین نمایشگاه چاپ، بسته بندی و صنایع وابسته اظهار داشت: از نخستین روزهایی که اسباب چاپ از طریق تبریز وارد ایران شد این صنعت جایگاه ویژه ای در کشورمان پیدا کرد و به دلیل کار آفرینی به صنعتی زیرساختی تبدیل شد.

وی ادامه داد: در همه کشوها سهم بیشتر زندگی بشر، وابسته به صنعت چاپ است و یکی از شاخص های رشد و توسعه اقتصادی کشورها مربوط به تولیدات صنعت چاپ و بسته بندی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با وجود برخی کاستی ها و تحریم ها علیه کشورمان، ایران در زمینه صنعت چاپ و بسته بندی رتبه 29 جهان را در اختیار دارد. فعالیت حدود 40 هزار واحد تولیدی، انتشار حدود 70 هزار عنوان کتاب در سال و 225 میلیون شمارگان کتاب و هزاران نشریه تابلوی تبلیغاتی، بسته بندی های سلولوزی و پلیمری و برچسب ها تنها گوشه ای از اقدامات صنعتگران چاپ و نشر است.

جنتی ادامه داد: اگر سرمایه گذاری موازی درصنعت چاپ و بسته بندی صورت نگیرد همه صنایع با مشکل عرضه، حمل و نقل و تبدیل محصولات خود رو به رو می شوند.پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای رهایی کشور از وابستگی در این حوزه تلاش های زیادی صورت گرفت اما درعین حال مانع از این شد که بتوانیم محصولات خود را در بسته بندی های مناسب ارایه کنیم.

وی افزود: در سال هایی که کشورمان به شکوفایی اقتصادی رسیده بود گام هایی برای توسعه این صنعت برداشته شد اما این اقدامات ناکافی بود؛ اگر بخواهیم به بازارهای جهانی راه پیدا کنیم نیازمند تلاش همه دستگاه ها هستیم.

وزیر فرنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بزرگترین بازار جهانی چاپ به آسیا منتقل شده است و بر اساس پیش بینی های کارشناسان در سال 2016 حدود 3/18 درصد این صنعت به این قاره تعلق خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: در گفت و گو با برخی از پیشکسوتان این صنعت با مشکلات آنها آشنا شدم ، فقدان نقدینگی، لزوم واردات موارد اولیه، رقابت کردن بخش دولتی با بخش خصوصی، مشکلات گمرکی برای واردات موارد اولیه و دشواری دریافت تسهیلات بانکی برخی از مشکلات صنعتگران چاپ و بسته بندی است.

وی تاکید کرد: اگر مجموعه این مشکلات به وسیله صنعتگران بررسی و رده بندی و سپس به صورت پیشنهاد به ما ارایه شود تعهد می کنم با تشکل کارگروه هایی خاص هر حوزه و جلب حمایت سایر بخش های دولت برای رسیدن به راه حل های درست و عملی تلاش کنیم.

جنتی با اشاره به برگزاری بیستمین دوره نمایشگاه چاپ، بسته بندی و صنایع وابسته گفت: برگزاری چنین نمایشگاه و ایجاد فضایی برای تبادل نظر و طرح مسایل و مشکلات و ارایه راه حل ها، برای برداشتن موانع پیش روی صنعت چاپ و بسته بندی مفید است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دولت تدبیر و امید مهمترین هدف خود را حل مشکلات اقتصادی کشور قرارداده و به این دلیل تمام تلاش خود را برای حل مسایل هسته ای انجام می دهد . در دوره گذشته علاوه بر تحریم های خارجی، برخی خود تحریمی ها هم انجام شد که دلیل آن فقدان مدیریت اصولی بود که به تشدید مشکلات کمک کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای همه ما روشن است که بندهای زنجیری که به دور اقتصاد کشور تنیده شده مانع از تحرک آن است. بنابراین باید برای باز شدن این بندها تلاش کنیم تا اقتصاد کشور نفس بکشد.

وی گفت: در یک ماه نخست کاری دولت، با برگزاری جلسات طولانی و خستگی آور مجموعه ای از مشکلات اقتصادی کشور را شناسایی کردیم که نتیجه آن ارائه 35 مصوبه بود. با اجرای این مصوبات صنعتگران احساس می کنند مقداری کار آنها تسهیل شده است.

جنتی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرحی برای رونق صنایع فرهنگی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده است که مورد استقبال این وزارتخانه قرار گرفت. پتانسیل کشور در زمینه صنعت چاپ بسیار بالاست و باید تلاش کنیم که از این ظرفیت به نحو احسن بهره ببریم.

وی خاطرنشان کرد: سیاست دولت این است که امور مختلف را به بخش خصوصی واگذار کند. در سال های گذشته بیشتر واگذاری ها به بخش های دولتی، نیمه دولتی و شبه دولتی انجام شد و حداکثر 15 درصد واگذاری ها در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای حل مشکلات صنعت چاپ و بسته بندی باید اقدامات مختلفی انجام دهیم. به روز رسانی قوانین موجود که نواقص زیادی دارد، بررسی و اصلاح صنایع دولتی، توانمندسازی بخش خصوصی، گسترش آموزش و ارتقای توانمندی های علمی، تربیت نیروهای متخصص، بازتعریف جایگاه صنعت چاپ و نشر در نقشه اقتصادی کشور، انتشار نشریات تخصصی، کمک دولت به ورود تجهیزات و فنون جدید چاپ و بسته بندی، توسعه دوره های دانشگاهی برای آموزش این صنعت و برگزاری نمایشگاه ها و جشنوراه هایی برای معرفی نتیجه تلاش صنعتگران از جمله راه کارهای مورد نظر ما برای حل مشکل صنعت چاپ و بسته بندی است.

وی در پایان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با برنامه ریزی، صنایعی که در اختیار دارد را به بخش خصوصی واگذار کند

فراهن(3)**9266**2024/1647
کد N19625