سازمان عفو بین الملل:

افراد شورشی در آفریقای مرکزی حدود هزار نفر را کشته اند

آفریقا و خاورمیانه

سازمان عفو بین الملل اعلام کرد که شبه نظامیان آفریقای مرکزی تا کنون حدود هزار نفر را کشته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اشتاندارد، شبه نظامیان موسوم به "اتحاد سلکا" هزار نفر را در آفریقای مرکزی کشته اند. سازمان عفو بین الملل با اعلام این مطلب علت آغاز خشونت ها در این کشور آفریقایی را تلاش گروه های اسلامگرا برای انتقام عنوان کرده است. بر این اساس حمله گروه های مسیحی به مسلمانان و قتل عام 60 نفر از آنان در اوایل ماه جاری میلادی در شهر بانگویی آغازگر این درگیری های بوده است.

بنا بر گزارش عفو بین الملل که امروز پنج شنبه منتشر شد، شبه نظامیان اسلامگرا تنها طی دو روز حدود هزار نفر را کشته اند. سازمان ملل پیش از این از کشته شدن حدود 600 نفر در درگیری های آفریقای مرکزی خبر داده که از این میان 450 نفر در شهر بانگویی کشته شده اند.

عفو بین الملل اعلام کرد از زمان آغاز درگیری های فرقه ای در پنجم دسامبر در آفریقای مرکزی سه نماینده خود را به این کشور اعزام کرده که گزارش آنها از وقوع موارد بی شمار جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت از سوی هر دو طرف درگیری حکایت دارد.

گفتنی است فرانسه در حمایت از دولت آفریقای مرکزی هزار و 600 نظامی خود را به این کشور اعزام کرده است. شبه نظامیان سلکا در ماه مارس "فرانسیس بوزیزه" را از ریاست جمهوری برکنار کردند و به دنبال آن سرکرده این گروه "میشل جوتودیا" رهبری دولت موقت را عهده دار شده است و سلکا را منحل اعلام کرد. با این حال درگیری ها بین اسلامگراها و مسیحیان همچنان ادامه دارد.