هاشمی: نفت می‌دهیم، اجناس تقلبی می‌گیریم

مجمع تشخیص مصلحت,مجلس خبرگان رهبری,هاشمی رفسنجانی,روحانی,سیاست

همشهری آنلاین: هاشمی رفسنجانی گفت: در قدیم روزانه چهار میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم و در ازای آن ارز وارد کشور می‌شد اما اکنون یک میلیون بشکه نفتی صادر می‌کنیم و اجناسی تقلبی از جمله سم‌هایی به ما می‌دهند که زمین‌های ما را خراب کرده است.

ایران > سیاست - همشهری آنلاین:
هاشمی رفسنجانی گفت: در قدیم روزانه چهار میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم و در ازای آن ارز وارد کشور می‌شد اما اکنون یک میلیون بشکه نفتی صادر می‌کنیم و اجناسی تقلبی از جمله سم‌هایی به ما می‌دهند که زمین‌های ما را خراب کرده است.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی شامگاه سه‌شنبه ( 26 آذر)در دیدار علما و روحانیون رفسنجان در منزل مرحوم شیخ محمد هاشمیان - امام جمعه فقید رفسنجان - گفت: به هر حال دنیا می‌فهمد که ایران کشوری سالم است. دشمنان کم کم می‌فهمند که زور گفته‌اند و ما اکنون در شرایطی هستیم که نمی‌توانیم به دشمن اعتماد کنیم.

وی همچنین با اشاره انتخابات 24 خرداد امسال اظهار کرد: مردم در انتخابات دین خود را ادا کردند و خداوند رحمتش را بر ما می‌فرستد و طولی نمی‌کشد که شرایط به صورت مطلوبی درمی‌آید.

این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سنت الهی درباره آزمایش مردم، افزود: خداوند در قرآن کریم فرموده که ما هر انسانی را در زمینه‌های فردی و اجتماعی امتحان می‌کنیم و مردم ما از پس این امتحانات خوب برآمده‌اند.

هاشمی رفسنجانی افزود: در شرایطی که به قول آقای روحانی پولدارترین دولت تبدیل به مقروض‌ترین دولت شده است، مردم در این شرایط خوب عمل کردند.

وی با انتقاد از برخی سیاست‌های سال‌های اخیر افزود: در قدیم روزانه چهار میلیون بشکه نفت صادر می‌کردیم و در ازای آن ارز وارد کشور می‌شد اما اکنون در ازای روزانه یک میلیون بشکه نفت که صادر می‌کنیم اجناسی تقلبی از جمله سم‌های خارجی به ما می‌دهند که زمین‌های ما را خراب کرده است. سموم خارجی تقلبی و قاچاق یکی از ضررهایی است که ما می‌خوریم و یکی دیگر از مشکلات کشور این است که مواد اولیه کارخانجات را باید از خارج با هزینه هنگفت تهیه کنیم که برای کشور گران تمام می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه "افراد جدیدی که در دولت آمده‌اند باید قدر مردم زحمتکش را بدانند"، تصریح کرد: هم‌اکنون چهار هزار طرحِ مانده داریم که 260 طرح از آنها را می‌توانیم پول داده و بسازیم.

هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از صحبتهای خود گفت: از زمانی که یادمان هست، مردم رفسنجان، مردمی فعال و قانع بوده‌اند که زندگی خود را با کمترین کمک دولت اداره و از زمین‌های شور، باغات پسته را خلق می‌کردند. پسته پس از هشت سال رنج و مشقت به مرحله برداشت می‌رسد و افراد کویرنشین با این محصول جامعه را غنی می‌کنند.

وی همچنین در دیدار با اعضای شوراهای شهر و روستاهای شهرستان‌های انار و رفسنجان گفت: بازشدن مسیر از طریق بخش خصوصی می‌تواند مؤثر باشد و شوراها در توسعه همکاری بخش خصوصی نقش مهمی بر عهده دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: من فکر می‌کنم دولت امنیت را تأمین و راه‌ها را باز می‌کند. هم‌اکنون مردم در ادارات از دم در تا آخر هزینه‌‎های سنیگنی می‌پردازند و دولت باید سعی کند مسیر را آسان کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه "استاندار جدید کرمان راه پیشرفت را پیش می‌برد و راه را باز می‌کند"، افزود: تفکرات آقای رزم‌حسینی می‌تواند این استان را بسازد. استاندار وارد مقوله بسیار فکری و اقتصادی شده و بخش خصوصی می‌تواند کار کشور را به سامان برساند و این دیدگاهی است که استاندار کرمان دارد.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: ما فقط می‌توانیم شرایط امنیتی و حاکمیتی را حفظ کنیم در حالی که مردم بهتر از ما در حوزه توسعه کشور کار می‌کنند، به شرطی که دولت دست یاری به سوی مردم دراز کند.

وی بر لزوم استفاده بهینه از منابع آبی موجود کشور نیز تاکید کرد و ادامه داد: ما می‌توانیم بجای غرق‌آبی، از طریق سامانه قطره‌ای منابع موجود آب را حفظ کنیم و باید از مصرف آب اضافی خودداری شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره روابط خارجی ایران، از سیاست خارجی سال‌های اخیر انتقاد کرد و گفت: روابط خارجی ما ضربه دیده است. مگر می‌شود در این دوره و زمانه بدون ارتباط باشیم؟

هاشمی رفسنجانی در پایان به اهمیت موضوعات علمی اشاره کرد و افزود: اکنون تکنولوژی و رقابت در جهان موجود است و در دنیا با تکنولوژی به رقابت می‌پردازند. جامعه ما با دانشمندان و جوانان تحصیلکرده خود می‌تواند با بهترین دانشگاه‌های کشور کار کند. بدین ترتیب می‌توانیم روابط را تجدید کنیم و در کشور نیروهای فعال را به کار بگیریم.