جلالی در جلسه بررسی بودجه وزارت بهداشت:

خدمت دولت و مجلس به مردم کلید حل مشکل حوزه بهداشت و درمان

مجلس

پولی که به دستگاه‌ها داده می‌شود بابت این است که خدمات ارائه بدهند اما با هزینه‌های فعلی این اعتبارات تنها بابت اداره کردن دستگاه‌ها هزینه می‌شود.‍

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: خدمت دولت و مجلس با همدیگر به مردم، می‌تواند موجب حل مشکلات آنها در حوزه بهداشت و درمان باشد که این امر مورد توجه رئیس مجلس هم بوده است.

به گزارش ایلنا،‌ جلسه بررسی بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در لایحه بودجه سال 93 سه‌شنبه (26 آذر ماه) با حضور دکتر کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در محل این مرکز برگزار شد.

کاظم جلالی در این جلسه با بیان اینکه رئیس مجلس بارها به من درباره بررسی وضعیت بهداشت و درمان سفارش کرده‌اند، گفت: دکتر لاریجانی به من تاکید کرده‌اند که بررسی شود چه کارهایی برای بخش بهداشت و درمان و ارتقای سطح سلامت جامعه می‌توان انجام داد که در این زمینه جلساتی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شده است که با هماهنگی مجلس و دولت به دنبال راهکارهایی برای تامین منابع مورد نیاز برای حوزه سلامت باشیم و شاید لازم باشد منابع جدیدی علاوه بر اعتبارات سالانه به این حوزه تزریق شود.

نماینده مردم شاهرود و میامی با بیان اینکه در کوتاه مدت کاری برای اشتغال، اقتصاد و معیشت مردم نمی‌توانیم انجام دهیم، تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا با اندک کارهایی که می‌تواند گستره وسیعی را در بر بگیرد و رضایت مندی عمومی ایجاد کند، اقداماتی را اجرایی کنیم که یکی از آنها توجه به بخش بهداشت و درمان است.

وی ادامه داد: خدمت دولت و مجلس با همدیگر به مردم، می‌تواند موجب حل مشکلات آنها در حوزه بهداشت و درمان باشد که این امر مورد توجه رئیس مجلس هم بوده است.

جلالی با بیان اینکه رسیدگی به روستاها و حاشیه شهرها و اقشار آسیب پذیر باید در اولویت نظام سلامت باشد، تصریح کرد: در حوزه سلامت، مجلس و دولت در چند فصل می‎‌توانند با یکدیگر همکاری کنند، که در این مسیر گام اول توجیه نمایندگان در خصوص زبان و نگاه مشترک دولت و مجلس در اجرای احکام قانون برنامه در حوزه سلامت است و در قدم بعد باید نمایندگان با چالش نظام سلامت آشنا شوند و در این زمینه اطلاعاتی به سرعت و با دقت درباره حوزه بهداشت و درمان در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد تا مشکلات حوزه تقنینی بهداشت و درمان احصا شود و براین اساس مرکز پژوهش‌های مجلس و وزارت بهداشت و درمان در قانونگذاری به یک جمع بندی برسند.

وی با بیان اینکه اصولا تغییر بودجه پس از انتقال لایحه به مجلس کار دشواری است، توضیح داد: از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس در حوزه بودجه‌ریزی عملیاتی کارهای خوبی صورت گرفته است و در حوزه بودجه نویسی کشور از جمله حوزه بهداشت و درمان باید تغییراتی ایجاد شود.

جلالی با بیان اینکه حجم عمده‌ای از بودجه کشور صرف تصدی‌گری می‌شود، یادآور شد: پولی که به دستگاه‌ها داده می‌شود بابت این است که خدمات ارائه بدهند اما با هزینه‌های فعلی این اعتبارات تنها بابت اداره کردن دستگاه‌ها هزینه می‌شود.‍

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر کاهش پرداختی هزینه‌های درمانی از جیب مردم، گفت: میزان پرداختی هزینه‌ها از جیب مردم در دهه 60 حدود 52 درصد بود که این میزان اکنون به حدود 73 درصد رسیده است و باید برای کاهش این پرداختی‌ها باید چاره‌ای اندیشیده شود.

حریرچی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این جلسه با بیان اینکه هدف اصلی نظام سلامت تامین سلامت مردم است، گفت: در کنار این هدف غایی، کسب رضایت مردم با تامین استانداردهای لازم و محافظت مالی آنها از مخاطرات هزینه‌های بهداشتی و درمانی جز اهداف نظام سلامت است.

حریرچی برنامه‌های چهارم و پنجم در حوزه سلامت را جزء مترقی‌ترین برنامه‌ها دانست و تصریح کرد: اگر بسته‌ای که در این برنامه‌ها برای حوزه سلامت درنظر گرفته شده است عملی شود، قدم مثبتی برداشته می‌شود ولی در طول برنامه چهارم و مدت زمانی که از برنامه پنجم گذشته است نه تنها به سمت شاخص‌های مدنظر برنامه حرکت نکرده‌ایم بلکه از آن فاصله هم گرفته‌ایم.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مردم در کل کشور با بهداشت و درمان سروکار دارند،‌ تاکید کرد:‌ طبق برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، تولیت و سیاستگذاری در حوزه سلامت باید با دولت باشد و دولت باید در این زمینه تصدی‌گری خود را کاهش دهد اما در طول این مدت به ویژه در طول 8 سال اخیر تصدی‌گری‌ها به طور غلط افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه تمام کشورهای دنیا به غیر از آمریکا بازار سلامت دولتی دارند، توضیح داد: آمریکا با بالاترین سرانه درآمدی در بین هشت کشور صنعتی جهان، بدترین شاخص‌های بهداشتی و درمانی را دارد و براین اساس در تمام کشورهای توسعه یافته به غیر از آمریکا تولیت و سیاستگذاری بهداشت و درمان با دولت‌ها و حاکمیت است که در برنامه‌های مختلف توسعه کشور و سند چشم انداز ایران هم این موضوع مطرح شده اما عملا در بازار سلامت الگوبرداری ناقصی از آمریکا از سال 1341 داریم و در این زمینه اشتباه می‌کنیم.

سیاری معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این جلسه با بیان اینکه تلاش ما اجرای برنامه پنجم توسعه است، گفت: ادبیات برنامه چهارم و پنجم توسعه در حوزه بهداشت و درمان از مترقی‌ترین برنامه‌ها به حساب می‌آید و برنامه دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم بر اساس همین برنامه‌ها نوشته شد و انتظار نظام سلامت از نمایندگان مردم در مجلس، حمایت از برنامه خودشان است.

وی در تشریح نگاه دولت به حوزه سلامت، افزود: نگاه دولت و مجلس در حوزه سلامت یکی است، نگاهی که در دولت قبلی وجود نداشت و نگاه دیگر دولت توجه به بهداشت فقرا، روستا نشینان و آسیب دیدگان ناشی از هزینه‌های درمانی و به طور کلی نگاه عدالت طلبی است که این هم بیانگر جهت گیری همسوی دولت و مجلس است.

مهندس موهبتی معاون پارلمانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مشکلات بسیاری در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد، توضیح داد: حوزه بهداشت و درمان با کمبود منابع روبرو است و مجلس باید به رفع این مشکلات کمک کند.

کد N19175