آماده نبودن طالبان برای مذاکره با دولت پاکستان/ برگزاری نشست دی 8 در اسلام آباد

آسیا اقیانوسیه

کشته و زخمی شدن 19 نفر در راولپندی، حمله انتحاری به یکی از حسینیه‌ های کراچی، آماده نبودن طالبان برای مذاکره با دولت و برگزاری نشست دی 8 در اسلام آباد از جمله تحولات مهم پاکستان به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات پاکستانی از کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن 14 فرد دیگر بر اثر انفجار بمب در شهر راولپندی در نزدیکی مسجدی متعلق به شیعیان در شمال این کشور خبر دادند.

عامل انتحاری موتورسیکلت بمب‌گذاری شده را در محوطه بیرونی مسجد زمانی که نمازگزاران در حال اقامه نماز در داخل مسجد بودند، منفجر کرد و بر اثر آن 19 نفر کشته و زخمی شدند.

همچنین در پی حمله افراد مسلح به اتوبوس حامل زائران پاکستانی در منطقه سید دخیل در جنوب تکریت و تیراندازی به سوی زائران که در حال بازگشت از مرقد امام هادی(ع) در سامرا بودند، یک نفر کشته و 11 زائر کربلای معلی زخمی شدند.

نیروهای امنیتی پاکستان همچنین گزارش دادند یکی از عاملان انتحاری که در پی انجام حملات انتحاری در یکی از حسینیه‌ های شهر کراچی بود، پیش از رسیدن به درب حسینیه بر اثر انهدام مواد منفجره جان خود را از دست داد و عامل انتحاری دیگر نیز در وضعیت وخیم به سر می برد.

خبر دیگر اینکه ملا فضل‌ الله رهبر طالبان پاکستان از آماده نبودن شبه نظامیان برای مذاکره با دولت در پی نشست کمیته امنیت ملی پاکستان با طالبان خبر داد.

مقامات ارشد نظامی و سیاسی پاکستان در نشست کمیته امنیت ملی پاکستان که به ریاست نواز شریف نخست وزیر این کشور در اسلام‌ آباد برگزار شد، علاوه بر مذاکره با طالبان درباره گسترش روابط با هند، افزایش تدابیر امنیتی برای برقراری امنیت در مرز مشترک با افغانستان گفتگو کرده و حمایت خود را از ادامه عملیات برای کاهش ترور‌های هدفمند اعلام کردند.

رسانه های پاکستانی با اشاره به برگزاری شانزدهمین نشست شورای وزرای دی 8 در روز پنجشنبه در اسلام آباد که متشکل از ایران، بنگلادش، مصر، اندونزی، مالزی، نیجریه، پاکستان و ترکیه بوده، گزارش دادند در این اجلاس درباره راههای تقویت این سازمان، گسترش همکاریهای تجاری و تقویت نقش بخش خصوصی در همکاری‌ های درون سازمانی گفتگو می شود.

شورای وزرای دی 8 در سال 1997 با هدف ارتقای جایگاه کشورهای عضو در اقتصاد جهانی، ایجاد فرصت‌ های جدید در مناسبات تجاری و بهبود استاندارهای زندگی در این کشورها تاسیس شد و در پی آن است تا حجم مبادلات تجاری خود را تا سال 2018 به بیش از 500 میلیارد دلار در سال برساند.