رئیس کمیته روابط خارجی مجلس:

حمایت غرب و کشورهای منطقه از تروریست های سوری موجب تهدید امنیت و صلح شده است

مجلس

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیر کل منطقه ای وزارت امور خارجه اسپانیا با اشاره به افزایش اقدامات تروریستی در منطقه گفت: حمایت و تقویت گروه‌های تروریستی در سوریه توسط برخی از کشورهای غربی و منطقه‌ای منجر به افزایش تحرک این گروهها و تهدید امنیت و صلح منطقه‌ و جهان توسط آنها شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، گومز مدیرکل منطقه‌ای وزارت امور خارجه اسپانیا عصر دیروز (26/9/92) با وحید احمدی رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

وحید احمدی در ابتدای دیدار با اشاره به روابط تاریخی و مثبت ایران و اسپانیا گفت: ظرفیت‌های زیادی برای گسترش روابط پارلمانی ایران و اسپانیا به عنوان بستری برای تسهیل و ارتقا مناسبات دوستانه دو کشور در حوزه‌های گوناگون وجود دارد.

وی در همین راستا با اشاره به فضای مثبت کنونی و نقش سازنده و فعال مجلس دو کشور در روابط بین‌المللی، از تبادل هیات‌های پارلمانی میان ایران و اسپانیا و رایزنی‌های نمایندگان مجالس دو کشور استقبال کرد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه حصول توافق با کشورهای عضو گروه 1+5 برخلاف برداشت‌های نادرست برخی از طرف‌های مذاکره در نتیجه اعمال تحریم‌های غیرمنصفانه و غیرقانونی غرب نبوده است، افزود: جمهوری اسلامی ایران با حفظ اصول اساسی خود در دفاع از حق ملت ایران در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و در نتیجه‌ اذعان کشورهای غربی به حق غنی‌سازی با مقاصد صلح آمیز به توافق ابتدایی رسیده است.

احمدی در پایان این دیدار، ضمن اشاره به افزایش اقدامات تروریستی در منطقه گفت: حمایت و تقویت گروه‌های تروریستی در سوریه توسط برخی از کشورهای غربی و منطقه‌ای منجر به افزایش تحرک این گروهها و تهدید امنیت و صلح منطقه‌ و جهان توسط آنها شده است.

وی در همین راستا از مواضع دولت اسپانیا در محکوم نمودن اقدام تروریستی گروههای افراطی در مقابل سفارت کشورمان در بیروت تشکر و قدردانی کرد.

گومز مدیرکل منطقه‌ ای وزارت امور خارجه اسپانیا در این دیدار با ابراز امیدواری نسبت به تقویت بیشتر روابط دوستانه کشورش با ایران گفت: با توجه به شرایط مساعد بین‌المللی و تحرکات جدید در دیپلماسی ایران، زمینه‌های مساعدی برای ارتقاء روابط دو کشور به وجود آمده است.

گومز با اشاره به توافق هسته‌ای کشورمان با گروه 1+5 گفت: دولت اسپانیا معتقد است این توافق مقدماتی با پایبندی کامل طرفین به مفاد آن می‌تواند به توافق کاملی که به نفع همه طرفین باشد، ختم گردد.