سید محمد خاتمی:

«باران» فعال و پرنشاط می‌تواند باعث تقویت نظام شود

سیاست داخلی

بنیاد باران از‌‌ همان اول با نوعی تنگ نظری رو به رو شد/ در باران دوستانی بودند که واقعا همت بزرگی دارند و چراغ اینجا را روشن نگه داشتند که مشکلات زیادی را نیز تحمل کردند.

رئیس بنیاد باران گفت: باید مرحله جدیدی از فعالیت باران در‌‌ همان چارچوبی که مشخص شده است ادامه یابد و باران فعال و پرنشاط می‌تواند باعث تقویت نظام و پرداختن به مسائلی شود که جای آن‌ها در جامعه ما خالی است.

به گزارش ایلنا بهه نقل از روابط عمومی باران، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی در هفتاد و سومین نشست ماهانه باران، اظهار داشت: همانطور که دوستان عزیز ما می‌دانند، بنیاد باران به این منظور تأسیس شد که بتواند کانونی برای گردهمایی همه اندیشه‌ها، تجربه‌ها و کسانی باشد که در جامعه ما فعال بوده وعلاقه‌مند به اصل انقلاب و سربلندی کشور هستند، باشد تا هم با گردهم آمدن، دیدار‌ها تازه شود و هم نسبت به مسائل روز ایران و جهان روزآمد شوند و نیز در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی فعال باشد.

وی افزود: البته ماهیت بنیاد باران ماهیت سیاسی نیست؛ گرچه وقتی یک جمع فعالی اینجنینی فعالیت کند فعالیتش آثار سیاسی دارد و بیشتر جنیه‌های فکری و پر کردن خلاء‌هایی که در جامعه ما وجود دارد مدنظر بود؛ در این راستا، باران برنامه‌های بلندی داشته و دارد. اساسنامه بنیاد از سنجیده‌ترین اساسنامه‌های تدوین شده در کشور است که در اینجا باید از استاد بزرگوار آقای دکتر حبیبی که ما را در نوشتن این اساسنامه کمک کردند یاد کرد. در این اساسنامه فعالیت‌های مورد نظر که باید انجام گیرد پیش بینی شده است تا مرکزی برای اندیشه و فکر وجود داشته باشد، تجربیات گذشته مورد نظر قرار گیرد و به کسانی که در مسئولیت هستند منتقل شود و راهکار‌ها نیز در حد توان ارائه شود.

رئیس بنیاد باران با بیان اینکه بنیاد از‌‌ همان اول با نوعی تنگ نظری رو به رو شد، یادآور شد: حتی برای اینکه ما رسما صاحب یک موسسه آموزشی-پژوهشی شویم موافقت نشد و لذا کجدار و مریز کار‌ها طی شد تا بالاخره در دوره اول فعالیت‌های نسبتا خوب -اما ناکافی- صورت گرفت. در دوره دوم فعالیت‌ها با مشکلات بیشتری رو به رو شدیم و آنچه که در این مدت بیشتر مهم بود این بود که با وجود تنگنا‌ها و سختی‌ها چراغ باران روشن نگه داشته شود؛ امکانات مادی و هم زمینه فعالیت‌های مورد نظر خیلی کم بود، اما دوستان همت کردند؛ دوستانی که فقط در هنگام گشاده دستی هستند فراوان هستند، اما دوستانی که در هنگام تنگدستی و تنگنا هستند کم هستند. در باران دوستانی بودند که واقعا همت بزرگی دارند و چراغ اینجا را روشن نگه داشتند که مشکلات زیادی را نیز تحمل کردند.

وی با اشاره به انتخاب هیأت مدیره و مدیرعامل جدید باران گفت: من از جناب آقای دکتر رازانی صمیمانه سپاگزاری می‌کنم که در یک مقطع زمانی که موقعیت مناسبی نبود پذیرفتند که این مسئولیت را بر عهده بگیرند و الحق به خوبی از عهده آن بر آمدند. اینکه ما امروز می‌توانیم در کنار هم بنشینیم و صحبت کنیم تا حد زیادی مرهون تلاش و کار مستمر جناب آقای رازانی است؛ البته من از تمام اعضای شورایعالی و هیأت مدیره تشکر می‌کنم که باید بطور ویژه از آقایان دکتر عارف؛ حاجی و جمشید انصاری؛ رسولی و زمانی تشکر کنم.

سید محمد خاتمی تصریح کرد: ما احساس می‌کنیم که باید مرحله جدیدی از فعالیت باران در‌‌ همان چارچوبی که مشخص شده است ادامه یابد و باران فعال و پرنشاط می‌تواند باعث تقویت نظام و پرداختن به مسائلی شود که جای آن‌ها در جامعه ما خالی است.

وی افزود: بنده با تمام احترامی که برای دوستان قائل هستم، واقعا مایل بودم آقای دکتر رازانی به فعالیت‌های خود ادامه دهند، ولی به هر دلیلی ایشان ترجیح دادند که کنار ما بمانند اما در این موقعیت نمانند و ما از ایشان استفاده می‌کنیم. خوشحالم که هیأت مدیره جدید تشکیل شد و برادر خوب، توانمند، خوشفکر و پر تلاش دیگری یعنی جناب آقای جواد امام این مسئولیت را بر عهده گرفتند و ان شاء الله با یاری آقای رازانی و دوستان دیگر شاهد شکوفایی باران باشیم و من از همه شما که در تمام دوره‌ها ما را تنها نگذاشتیم تشکر کنم و امیدوارم شاهد فعالیت‌های پر بار باران و سایر موسساتی فعال که به قصد خدمت کار می‌کنند؛ باشیم.

در این جلسه همچنین از زحمات دکتر اسدالله رازانی مدیرعامل باران طی سالهای ۸۸ تا ۹۲ قدردانی شد. وی در پایان این نشست سخنان کوتاهی ارائه کرد

کد N18661