دیپلمات زن هندی از بدرفتاری مقامات آمریکایی شکایت کرد

واحد مرکزی خبر:

یک دیپلمات زن هندی که در کانون مناقشه‌ای با آمریکا بر سر دستگیری خود در نیویورک قرار دارد، فاش کرد چگونه پس از تحمل «دست‌بند زدن‌های مکرر، برهنه شدن و بازرسی بدنی»، به گریه افتاده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دهلی‌نو، دویانی خوبراگاده پنجشنبه گذشته پس از آنکه فرزندان خود را به مدرسه برد، دستگیر شد؛ حادثه‌ای که خشم هندی‌ها را برانگیخت به‌طوریکه این اتفاق را تحقیرآمیز خواندند و خواهان برخورد مقابله به مثل با مقامات آمریکایی در هند شدند.
خوبراگاده با ارسال رایانامه‌ای برای همکاران خود اعلام کرد بارها به نیروهایی که وی را دستگیر کرده‌اند، گفته است مصونیت دیپلماتیک دارد ولی در عوض، با بازرسی‌های مکرر مواجه شده و با «خلافکاران عادی»، در یک زندان قرار گرفته است.
وی در این رایانامه که روز چهارشنبه در پایگاه اینترنتی «تایمز آو ایندیا» منتشر شد، اعلام کرد: «من باید اذعان کنم که بارها به گریه افتادم زیرا اهانت‌ دست بند زدن مکرر، برهنه کردن، بازرسی بدنی در زندانی با خلافکاران عادی و معتادان به رغم اینکه بی‌وقفه بر مصونیت خود تاکید می‌کردم، بر من تحمیل شد».
وی گفت: «من قدرت پیدا کردم که آرامش خود را باز بدست بیاورم و با این فکر، متانت خود را حفظ کنم که باید با غرور و اعتماد، نماینده همه همکاران و کشور خود باشم».
وی همچنین از دولت هند خواهش کرد امنیت وی و فرزندانش را تامین و شان و منزلت نمایندگی دیپلماتیک این کشور را حفظ کند.
این دیپلمات به اتهام پرداخت حقوق کم به خدمتکار خود که وی نیز یک تبعه هندی است و همچنین دروغگویی درباره فرم درخواست روادید خدمتکارش، دستگیر شده است.
این اظهارات در شرایطی بیان شده است که وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد نباید اجازه داد این مناقشه به روابط بین این کشور و هند لطمه بزند.
هند روز سه شنبه با اتخاذ یک رشته اقدامات تلافی‌جویانه، از جمله از مقامات کنسولگری آمریکا خواست کارت‌های شناسایی خود را که سفر آنها را به هند و در داخل این کشور تسریع می‌کند، بازگردانند.
نشریات هندی روز چهارشنبه از موضع قاطعانه دولت در برابر «آمریکای متکبر» تمجید کردند.

4949

کد N18638