فساد آقازاده‌های ترکیه داد مخالفان را درآورد

ایسنا نوشت:

در حالی که جنجال مربوط به پرونده فساد مالی پسران برخی از مقامات دولت ترکیه در جریان مناقصه‌ها ادامه دارد، رهبر اپوزیسیون اصلی دولت این کشور گفت: از تحقیقات در خصوص اتهامات مربوط به فساد مالی حمایت می‌کنیم و حزب من از هر کسی که با قاطعیت کسانی را که از منابع دولتی سوءاستفاده کرده‌اند تحت تعقیب قرار دهد، پشتیبانی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه تودی زمان، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه روز (سه‌شنبه) در سخنرانی خود در مرکز فرهنگی ملانا در شهر کونیا به مساله تحقیقات اخیر در خصوص رشوه‌خواری مربوط به مناقصه‌های دولتی ترکیه پرداخت و گفت: حزب وی از نزدیک این تحقیقات را رصد خواهد کرد.

قلیچدار اوغلو با اعلام پشتیبانی قاطع از تحقیقات در خصوص پرونده‌های فساد گفت: ما باید هر کسی که در فساد دست دارد را تحت تعقیب قرار دهیم.

اتهامات مربوط به دست داشتن پسران سه تن از اعضای کابینه دولت ترکیه در رشوه‌خواری و فساد مالی موجب واکنش تند احزاب مخالف دولت ترکیه شده است. با این حال، 52 تن در این رابطه بازداشت شده‌اند که علاوه بر پسران وزرای کابینه اردوغان، تاجران و شخصیت‌های بانفوذ نیز در میان بازداشت‌شدگان دیده‌ می‌شوند.

روز سه‌شنبه اوموت اوران، معاون رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه پرسشی را به پارلمان این کشور در خصوص اتهامات رشوه‌خواری و فسادی که در نتیجه تحقیقات دفتری دادستانی استانبول بر ملا و منجر به بازداشت ده‌ها متهم از سوی پلیس ترکیه شده است، تسلیم کرد.

اوران از رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه پرسیده است که چرا وی وزرایی که فرزندانشان بازداشت شده‌اند، اخراج نکرده است. وی این سوال را پرسیده است: فاش شده است که پلیس ترکیه مکالمات تلفنی سه وزیر و پسران آن‌ها را به مدت یک سال استراق سمع می‌کرده است. آیا پلیس در این زمینه به شما اطلاع داده است؟ اگر این‌گونه است چرا شما هنگامی که از اتهامات مربوط به رشوه‌خواری اطلاع پیدا کردید این سه وزیر را اخراج نکردید؟

معاون رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه همچنین از اردوغان پرسید، آیا وی حاضر است به دنبال رسوایی رشوه‌خواری که اعضای دولت کابینه وی در آن دست داشتند، استعفا دهد؟

علاوه بر ‌آن انگین آلتای، معاون رئیس گروه پارلمانی این حزب به روزنامه تودی زمان گفت: پلیس ترکیه تا زمانی که شواهد مستدلی نشان دهد پسران وزرای دولت ترکیه در فعالیت‌های غیرقانونی دست داشته‌اند، جرات بازداشت آن‌ها را ندارد.

آلتای همچنین خاطرنشان ساخت که حزب وی "نشست بحران" را متشکل از سه عضو تشکیل داده تا تحولات مربوط به تحقیقات مقابله با رشوه‌خواری را دنبال کنند.

وی همچنین دست داشتن پسران وزرای دولت ترکیه در فساد و رشوه‌خواری را بزرگترین رسوایی تاریخ جمهوری ترکیه خواند و گفت: در یک کشور دموکراتیک قدرتمند انتظار می‌رود که دولت درباره چنین عملیات مهمی بیانیه صادر کند. با این وجود دولت ما تاکنون هیچ بیانیه‌ای منتشر نکرده است. این تاخیر موجب می‌شود که ما باور کنیم این اتفاق و ادعاهای مربوط به فساد به حدی بزرگ هستند که لازم است دولت ترکیه استعفا دهد.

حزب مردم جمهوری‌خواه تحولات را دنبال کرده و دولت را مسئول می‌داند.

از سوی دیگر، گورسل تکین، یک معاون دیگر رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه از این سه وزیر که پسرانشان بازداشت شده‌اند خواست تا استعفا دهند تا تحقیقات به درستی اجرا شود.

همچنین اوغتای واورال، معاون رئیس گروه پارلمانی یک حزب مخالف دولت ترکیه یعنی حزب جنبش ملی‌گرا نیز اظهار داشت: عملیات روز سه‌شنبه در بازداشت‌های انجام شده تنها نوک یک کوه یخ بوده‌اند.

به گفته واورال حزب عدالت و توسعه ترکیه تبدیل به یک لابی برای منافع شخصی شده است و دولت تلاش دارد تا اعضای آن ثروتمندتر شوند. به گفته وی در روزهای آینده افشاگری‌های بیشتری در این زمینه صورت خواهد گرفت.

5252

کد N18636