لاریجانی:

بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد

مجلس

رئیس مجلس در دیدار با رئیس ائتلاف ملی حاکم بر عراق با بیان اینکه گذشت زمان ثابت کرد که اعزام تروریست و ارسال سلاح به سوریه جز ایجاد بی‌ثباتی و نا آرامی نتیجه‌ای ندارد، گفت: بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم جعفری رئیس ائتلاف ملی حاکم بر عراق عصر امروز (سه‌شنبه) با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار لاریجانی با اشاره به اشتراکات متعدد دینی، فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، اظهار داشت: ضرورت دارد که دو کشور برادر و همسایه به گسترش هر چه افزون‌تر مناسبات و همکاری‌های خود مبادرت کنند.

وی افزود: منافع و دغدغه‌های مشترک راه را برای افزایش رایزنی‌ها و همکاری‌های متقابل ایران و عراق هموار کرده است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حوادث تروریستی اخیر در عراق، تصریح کرد: دشمنان دو ملت بزرگ ایران و عراق خواهان نزدیکی آنها به یکدیگر از یک سو و رشد و رفاه اقتصادی عراق از سوی دیگر نیستند.

وی ادامه داد: برای جمهوری اسلامی ایران، وجود یک همسایه با اقتدار و برخوردار از ثبات و آرامش در کنار خود اهمیت دارد.

رئیس مجلس بر همین اساس به موضوع تحولات منطقه‌ای به ویژه در سوریه پرداخت و تأکید کرد: گذشت زمان به خوبی ثابت کرد که پرورش و اعزام تروریست و ارسال سلاح به یک کشور جزء ایجاد بی‌ثباتی و ناآرامی در منطقه نتیجه‌ای ندارد.

وی افزود: بحران سوریه تنها راه حل سیاسی دارد و کشورهای خیرخواه منطقه باید با تعامل و همکاری سازنده به مردم سوریه در رفع مشکلات‌شان کمک کنند.

در ادامه این دیدار «ابراهیم جعفری» رئیس ائتلاف ملی حاکم بر عراق، جمهوری اسلامی ایران را یک دوست و برادر برای عراق خواند و گفت: گسترش ارتباطات و همکاری‌های بین دو کشور بزرگ و مهم همسایه برای عراق از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌‌های دشوار اخیر همواره نقش سازنده‌ای در استقرار ثبات و آرامش عراق داشته است، گفت: رایزنی‌ها و همکاری‌های دو کشور در جهت صلح و ثبات منطقه‌ای باید بیش از پیش گسترش یابد.

ابراهیم جعفری فعالیت‌های تروریستی در عراق را تلاش بیهوده از سوی دشمنان عراق برای جلوگیری از رشد و توسعه این کشور دانست و بر ضرورت وحدت تمام اقشار مردمی عراق تأکید کرد.