انتخاب سخت اوکراین؛ مسکو یا بروکسل!؟

اوکراین,روسیه

اوکراین در گیر و دار یک انتخاب تاریخی است. گرچه هیچ انتخابی ابدی نیست؛ هر انتخابی می تواند با اشتباه همراه باشد.

به گزارش خبرآنلاین ویکتور یانوکوویچ اکنون از دو سو در فشار است. فشاری که از ناحیه ملت به او وارد می شود و فشاری که از ناحیه دولت های خارجی. آنهایی که بیش از دو هفته است در خیابانها به تصمیم او مبنی بر رویگردانی از اتحادیه اروپا و نزدیکی بیشتر به مسکو اعتراض می کنند لزوما اکثریت نیستند اما صدای آنها در خارج از مرزها طرفداران زیادی دارد و تاثیرات مخربی در زندگی اجتماعی و اقتصادی کشور.
موافقان یانوکویچ و آنهایی که فکر می کنند منافع کشورشان در نزدیکی به مسکو بیشتر تامین می شود تا نزدیکی به بروکسل نیز کم تعداد نیستند. فشار مسکو برای نگهداشتن کی یف در پیرامون سیاسی خود نیز در حد اعلا است، همانطور که اتحادیه اروپا و آمریکا نیز برای وادار کردن اوکراین به نزدیک شدن به محور غرب از چیزی فروگذار نکرده اند.
در این شرایط دیدار رؤسای جمهوری روسیه و اوکراین می تواند نقش تعیین کننده ای در تصمیم نهایی اوکراین داشته باشد. گفتگوهای ولادیمیر پوتین و ویکتوریانوکویچ همتای اوکراینی او به این جهت از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است که می تواند نقطه عطفی در تحولات آینده این کشور و مناسبات مسکو-اروپا داشته باشد.
اگرچه بهانه اولیه اغتشاشات و نا آرامی های دو هفته اخیر اوکراین بحث انرژی و مشخصا موضوع گاز بوده است اما سیر تحولات به سمتی رفته است که اکنون موضوع گاز تنها به یکی از موضوعات مطرح میان اوکراین و اتحادیه اروپا از یکسو و اکراین و روسیه از طرف دیگر شده است.
هر تصمیمی که رئیس جمهور اوکراین اتخاذ کند با واکنش های تندی از داخل و خارج مواجه خواهد شد. یانوکوویچ به خوبی از این موضوع آگاه است که حرف نهایی را ممکن است بزند و پای آن بایستد اما اعتراضات خیابانی دو هفته گذشته به خوبی ثابت کرده است که پیامدهای آن ممکن است غیرقابل پیشبینی باشد.
از سوی دیگر اخذ هرگونه تصمیمی مغایربا آنچه حزب و حامیان او که معتقدند باید پایه های روابط سیاسی و اقتصادی با روسیه را مستحکم کرد می تواند به نابودی سیاسی او و حتی لطمه دیدن حزب او منجر شود.
اما همپیمانی با یک اوکراین آشوب زده که هر روز در خیابان های آن آتش و دود و درگیری معترضین با پلیس بر پا باشد چندان مطلوب مسکو نیست؛ همانطور که گرایش کامل کی یف به سمت رقبای غربی مسکو، چه اتحادیه اروپا و چه آمریکا نیز یک کابوس به حساب می آید. از این رو ممکن است پوتین برای پرهیز از ازدیاد هزینه هم برای روسیه و هم برای اوکراین راه تازه ای را پیش پای خود و یانوکویچ بگذارد.

4949

کد N18244