ادعای دیوید کامرون دربارۀ افغانستان

واحد مرکزی خبر نوشت:

روزنامه ایندیپندنت در تحلیلی به قلم پیتر پوفام به بررسی سخنان دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس درمورد اتمام موفقیت آمیز ماموریت نیروهای انگلیسی در افغانستان پرداخته است.
به گزارش پایگاه اینترنتی این روزنامه انگلیسی، کامرون ادعا کرده است که اکنون حداقل امنیت لازم در افعانستان برقرار شده و نیروهای بریتانیایی می توانند با سربلندی به کشور خود باز گردند. وی تاکید کرده که افغانستان به محل امنی برای تروریست ها تبدیل نشده است.
اما گزارش ها حاکی از آن است که از سال 2011، 446 نیروی انگلیسی در افغانستان کشته شده اند و خطر طالبان در بسیاری از بخش های این کشور در حال افزایش است. بر اساس گزارشی که اخیر آمریکا منتشر کرده است در حالی که در سال 2009 حدود 68 درصد از افغانستان برای بازسازی از ایمنی کامل برخوردار بود، این میزان اکنون به 45 درصد کاهش یافته است و پیش بینی می شود تا سال آینده نصف شود و فقط به مناطق تحت نظارت در کابل، قندهار و هرات محدود شود.
زمانی که در سال 2001 نیروهای ائتلافی به افغانستان حمله کردند، زنان این کشور از هیچ حقی برخوردار نبودند. دختران حتی در کابل اجازه رفتن به مدرسه را نداشتند. اگر هم مدرسه دخترانه ای وجود داشت به صورت مخفی فعالیت می کرد. براساس قانون شریعت طالبان، زنان اجازه کار کردن نداشتند و مجبور بودند برقع بپوشند و فقط همراه یکی از مردان خانواده خود از خانه خارج شوند.
در سال گذشته به یمن تلاش های جدی دولت های غربی و سازمان های غیر دولتی اوضاع کاملا متحول شده است. در سال 2011 ادعا شد که 2/4 میلیون زن افغان مشغول تحصیل هستند، در پنج سال گذشته 120 هزار دختر دوره دبیرستان را به پایان رسانده اند و اکنون 40 هزار نفر درحال تحصیلات تکمیلی هستند. در سال 2009 نیز قانونی برای جلوگیری از اعمال خشونت برضد زنان به تصویب رسید.
اما با خروج نیروهای غربی از افغانستان تمام این پیشرفت ها عقب گرد خواهد کرد. در حال حاضر هم تعداد نمایندگان زن مجلس از 25 به 20 درصد کاهش یافته است درحالی که هم اکنون نیز پارلمان قوانین مربوط به منع ازدواج کودکان و ازدواج اجباری و حق تحصیل زنان را مغایر با اسلام تشخیص داد و آنها را لغو کرد.
در زمینه اقتصادی هم باید گفت در سال 2001 که نیروهای انگلیسی وارد افغانستان شدند، این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان بود. این وضع تغیییر کرده است اما تقریبا به یمن کمک های خارجی که در سال 2010 بالغ بر حدود 97 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بود.
در کوه های افغانستان ثروت عظیمی از مواد معدنی پنهان شده که هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است اما با خروج نیروهای خارجی از این کشور خطر سرمایه گذاری در این معادن به شدت افزایش می یابد.
از طرف دیگر بن بست دیرین میان حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان و آمریکا بر سر امضای توافق امنیتی باعث کاهش اطمینان سرمایه گذاری شده است. انتخابات ریاست جمهوری هم که قرار است بهار برگزار شود، نگرانی ها را افزایش می دهد. میزان بیکاری هم دراین کشور همچنان بالا است.
نویسنده در انتها با اشاره به رواج فساد در افغانستان نتیجه گرفته است که طالبان نه به خاطر اعتقادات مذهبی بدوی خود بلکه از آن رو که ادعا می کند با مردم صادق است و در بسیاری از موارد واقعا چنین هم بوده است، توانسته حمایت تعداد زیادی از مردم عادی را به دست آورد.

52261

کد N18159