سفر یانوکویچ به روسیه/ کمکی که می تواند کی یف را ناآرام تر کند

آمریکا اروپا

رئیس جمهور اوکراین برای دریافت کمک مالی به روسیه سفر کرده اقدامی که می تواند با وجود کاهش مشکلات اقتصادی سبب گسترده شدن اعتراضات در حال انجام کی یف شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، "ویکتور یانوکویچ" رئیس جمهور اوکراین که به سبب خودداری از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا و روی آوردن به روسیه با انتقادت تندی روبرو شده امروز سه شنبه به مسکو سفر کرده تا در دیدار با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه، کرملین را متقاعد به پرداخت کمک های اقتصادی به کی یف کند.

این کمک هر چند می تواند بخشی از مشکلات اقتصادی اوکراین را حل کند، اما بدون شک موجب گسترده شدن اعتراضاتی می شود که از تاریخ 21 نوامبر در این کشور آغاز شده اند.

در همین رابطه رویترز از آغاز تجمع معترضان در میدان استقلال اوکراین که در میان مردم این کشور به "میدان" شهرت دارد خبر داده و از حضور دست کم دو هزار نفر در ساعات ابتدایی آغاز اعتراضات امروز گزارش داده است.

در حالی که اتحادیه اروپا تا هفته گذشته امیدوار به امضای توافقنامه تجاری با اوکراین با وجود اقدام کی یف در امضای توافقنامه با روسیه بود، بروکسل در هفته جاری اعلام کرد که در شرایط فعلی از امضای این توافقنامه با کی یف منصرف شده و همین امر سبب شدت گرفتن اعتراضات در این کشور شد.

 در جریان اعتراضات روزهای اخیر اوکراین که بزرگترین تظاهرات بعد از وقوع انقلاب نارنجی در این کشور محسوب می شود بیش از 500 هزار معترض در خیابان های کی یف دست به تظاهرات ضد دولتی زده و خواستار کنار رفتن دولت شدند.

اعتراضات اوکراین از 21 نوامبر (30 آبان) و بعد از تصمیم دولت برای تعلیق گفتگوها با اتحادیه اروپا آغاز شد. اروپایی ها معتقدند تصميم کی يف تحت فشار روسيه صورت گرفته است.

اتحاديه اروپا در سال ۲۰۰۹ برنامه موسوم به مشارکت شرقی را به شش عضو پيشين اتحاد جماهير شوروی پيشنهاد کرد. هدف از اين برنامه يکپارچه سازی قوانين و مواضع اقتصادی و سياسی اعلام شد.

نمايندگان اتحاديه اروپا و کشورهاي ارمنستان، آذربايجان، گرجستان، بلاروس، مولداوی و اوکراين در هفتم ماه می 2009 در پراگ گردهم آمدند و بيانيه مشترکی را در اين زمينه امضا کردند. اما طی سالهای اخير، روابط سياسی اقتصادی بين اتحاديه اروپا و بلاروس به حداقل کاهش يافت و بلاروس نيز مانند ارمنستان ترجيح داد برای حفظ روابط بهتر با روسيه به اتحاد گمرکی مورد نظر مسکو بپيوندد.

اوکراين نیز در همین مسیر در تصميمی ناگهانی عضويت در برنامه مشارکت شرقی را به حالت تعليق درآورد. اهميت استراتژيک اين شش کشور بديهی است البته در اين ميان، اوکراين با جمعيتي ۴۶ ميليونی و منابع طبيعی و انسانی از اهميت ويژه ای برخوردار است. اتحاديه اروپا، در سه سال اخير بيش از دو ميليارد و ۵۰۰ ميليون يورو در اين زمينه سرمايه گذاری کرده، اما اکنون با اقدامات روسیه برنامه های بروکسل در حال از هم پاشیدن است.