ولایتی: امریکا ناچار است به تعهدش در برابر ایران عمل کند/ تشریح برنامه های مرکز تحقیقات استراتژیک

علی اکبر ولایتی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: ایران برای ادامه استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای از هیچ‌کس اجازه نخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همایش گرامی داشت هفته پژوهش صبح امروز با حضور علی اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک، حجت الاسلام علی عسگری، حجت الاسلام علی یونسی و رضا صالحی امیری در تالار آفتاب مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

علی اکبر ولایتی در این مراسم با بیان این که اولین کسی که در زمینه عالم و سیاست مدار بودن گوی سبقت را از دیگران ربود خواجه نظام الملک طوسی بود، گفت: روش اداره حکوممت در کتاب سیاست نامه بی نظیر است و ایشان در این کتاب می آموزد که چگونه باید کشور را اداره کرد.

وی درباره وظایف مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: یکی از وظایف این است که ارتباط بین این مرکز با مراکز پژوهشی سایر کشور ها و به خصوص کشورهای اسلامی را برقرار کرده و توسعه دهیم.

ولایتی ادامه داد: در حوزه سیاست و فکری در کشورهایی مانند مصر، مالزی و هندوستان کارهای ارزشی صورت گرفته است و مرکز تحقیقات باید با کشورهای مختلف ارتباط برقرار کند.

وی با بیان این که مرکز تحقیقات استراتژیک باید حالت پدرانه برای سایر مراکز تحقیقاتی داشته باشد، گفت: هدف اصلی این مرکز این است که در حوزه جهان اسلام پایه های تمدن نوین اسلامی را در حوزه پژوهشی بنا کنیم و در شرایطی که دیگران اجازه دهند شاهد اوج گیری تمدن اسلامی خواهیم بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: از این مرکز باید به عنوان یک مرکز پویا و زنده یاد شود و فعالیت های این مرکز نیز باید بر اساس فعالیت های یک موجود زنده باشد.

ولایتی با بیان این که مرکز باید کار تحقیقاتی خود را با قدرت دنبال کند، گفت: روز اول نیز مقام معظم رهبری بر این موضوع تاکید کردند و همه ما بازوی مشورتی رهبری هستیم و توقع رهبری تحول اساسی در این مرکز است.

وی ادامه داد: البته با توجه به عظمت این کار مقداری از آن محقق شده اما تا رسیدن به هدف نهایی فاصله زیادی داریم.

ولایتی با بیان این که یکی از وظایف این مرکز رصد کارهایی است که قرار بوده انجام شود، گفت: به طور مثال قرار است در سال 1404 در تمام بخش ها ایران قدرت برتر منطقه باشد که البته در برخی بخش ها به این مهم رسیده ایم و باید امور را رصد کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: منطقه ای که ما در آن زندگی می کنیم قلب سیاسی عالم و مرکز بروز آرمان های الهی و مرکز سه قاره است و هم اکنون نیز نفت به آن اضافه شده تحولات این منطقه افزایش یافته است و بر همین اساس امور تحقیقاتی در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین علی‌اکبر ولایتی در حاشیه این همایش در جمع خبرنگاران درباره اتفاقات اخیر در مورد توافق ژنو گفت: بدون تردید اگر طرف‌های مقابل از جمله آمریکا خلاف توافق عمل کنند، خود را در نظر جامعه بین‌الملل رسوا کرده‌اند. قرار نبود تحریم‌های جدید اجرا شود و برخی اعضای 1+5 مثل روسیه به این اقدام اعتراض کردند و مطمئناً برخی دیگر از کشورها هم همین نظر را دارند.

وی تاکید کرد: آ‌مریکایی‌ها ناچارند به تعهد خود پایبند باشند. آمریکا بیش از ایران نیاز دارد که در موضوع هسته‌ای فکری کند و ایران بر سر توافق خود راجع به استفاده صلح آمیز در چارچوب قرار‌دادهای بین‌المللی از جمله ان‌.پی‌.تی تاکید دارد و هیچ‌چیز مانع ایران نخواهد شد، چون کار غیرقانونی نمی‌کند و این موضوع مورد پذیرش اکثریت کشورهای دنیا از جمله اکثریت 1+5 است.

وی با بیان این که آمریکا تناقض‌گویی کرده است و در زمان مذاکرات آمریکا توافق خود را ابراز کرد، گفت: اما بعد از آن برای آنکه بتواند صهیونیست‌ها و برخی مرتجعان منطقه را راضی کند، حرف‌های خلاف آن را زد و دنیا نیز شاهد آن است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک تاکید کرد: ایران برای ادامه استفاده صلح‌آمیز از امکانات هسته‌ای که به دست پژوهشگران خود فراهم کرده است، از هیچ‌کس اجازه نخواهد گرفت.

/27295

 

کد N17938