محکومیت فعال عربستانی حقوق بشر به حبس و 300 ضربه شلاق

حقوق بشر

دادگاهی در عربستان یک فعال سیاسی و حقوق بشر را به جرم مخالفت با پادشاه و سر دادن شعار دموکراسی به حبس و 300 ضربه شلاق محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عمرالسعید یکی از اعضای مجمع حقوق سیاسی و مدنی سعودی (ACPRA) روز دوازدهم دسامبر در دادگاهی در شهر بریده در شمال مرکزی عربستان به جرم فعالیت‌های حقوق بشری به چهار سال حبس و 300 ضربه شلاق محکوم شد.

وی چهارمین عضو این سازمان است که به زندان محکوم می‌شود.

پژوهشگر حوزه خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر به شبکه ان‌.بی.سی نیوز گفت: از آنجایی که عربستان دارای یک حقوق جزای مدون و نوشته شده نیست. اتهامات علیه السعید و دیگر اعضای این گروه خودسرانه و غیرقانونی محسوب می‌شوند.

وی تاکید کرد که السعید و سه عضو دیگر مجمع حقوق سیاسی و مدنی سعودی تنها به این دلیل که در راه حقوق بشر و دموکراسی تلاش کرده‌اند متهم شده‌ و به زندان افتاده‌اند.

این سازمان در پی بازداشت السعید اعلام کرد که وی در جریان محاکمه‌اش نتوانسته به کمک‌های حقوقی دسترسی داشته باشد و محاکمه وی به‌طور غیرعلنی برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، این فعالان حقوق بشر تنها به‌دلیل انتقاد از پادشاه و شکستن همکار‌ی‌شان با حکومت پادشاهی عربستان محکوم شده‌اند که کاملا اقدامی مستبدانه است؛ در حالی‌که آنها تنها از حق خود مبنی بر آزادی بیان و عقید استفاده کرده‌اند.

عربستان که یکی از هم‌پیمانان اصلی آمریکا محسوب می‌شود توسط خانواده آل‌سعود و رهبران تندرو وهابی این کشور اداره می‌شود که همواره علیه شهروندان به‌ویژه زنان و اقلیت شیعه مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند.

پژوهشگر دیده‌بان حقوق بشر همچنین از مجازات شلاق در عربستان انتقاد کرد و آن را با فعالیت‌های السعید که قانونی بوده‌اند نامناسب دانست.

عربستان از سال 2012 تاکنون برای مسکوت کردن صدای مخالفان سیاسی و فعالان حقوقی سرکوب‌ها علیه اقدامات بشر دوستانه و مسالمت‌آمیز آن‌ها را افزایش داده است و علیرغم درخواست‌های مکرر گروه‌ها و سازمان‌های مدافع حقوق بشر تاکنون هیچ اقدامی برای اصلاح دستگاه قضایی مستبدانه این کشور نکرده است.

انتهای پیام

کد N17137