در دیدار با ظریف

ابراهیم جعفری:نمی‌توان نقش ایران را در تحولات منطقه نادیده گرفت

ابراهیم جعفری، رئیس ائتلاف ملی عراق که برای دیدار و رایزنی با مقامات کشورمان به تهران سفر کرده است ، صبح امروز (دوشنبه) با محمد جواد ظریف دیدار کرد و در خصوص روابط دوجانبه و مسائل مورد علاقه منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر نمود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) جعفری در ابتدای این دیدار شهادت تعدادی از تکنیسین‌ها و کارگران ایرانی در اقدام تروریستی اخیر در عراق را به شدت محکوم کرد و این حادثه را به دولت، مردم ایران و ظریف تسلیت گفت.

وی خاطرنشان کرد : این‌گونه اقدامات غیرانسانی و تروریستی نه تنها نمی‌تواند تاثیری بر روند توسعه و تحکیم روابط همه جانبه بین دو کشور مسلمان و همسایه بگذارد، بلکه عزم و اراده دو کشور را برای تقویت این روند و همکاری در ابعاد دو جانبه ، منطقه‌ای و بین‌المللی تقویت می‌کند.

رئیس ائتلاف ملی عراق همچنین با اشاره به برخی مسائل و چالش‌ها در عرصه سیاسی ، اقتصادی و امنیتی این کشور ابراز اطمینان کرد با همگرایی و انسجام کلیه احزاب و طیفهای سیاسی عراق و اولویت قرار گرفتن منافع ملی و نیز استفاده از تجارب و حمایت‌های ایران به عنوان کشور همسایه و موثر در منطقه ، عراق می‌تواند این مسائل و مشکلات را پشت سر گذاشته و مدیریت نماید.

جعفری همچنین با اشاره به نقش و نفوذ فزاینده ایران در عرصه تحولات منطقه ای و بین المللی به خصوص بعد از حصول توافق بین جمهوری اسلامی و گروه 1+5 ، خاطر نشان کرد : امروز هیچ کسی نمی تواند نقش ایران به عنوان کشوری مقتدر و فعال در عرصه تحولات منطقه و جهان و در روند حل و فصل مسائل و بحرانهای موجود را نادیده بگیرد.

وی همچنین از رویکرد اعتدال و تعاملی دولت دکتر روحانی و دیپلماسی فعال و کارآمد دستگاه دیپلماسی ایران در تقویت و توسعه روابط خارجی به خصوص در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی و به خصوص با جهان اسلام تقدیر و تمجید کرد و بر ضرورت تداوم و تقویت این رویکرد اسلامی – انسانی در تقویت روابط ایران با جهان به خصوص منطقه تاکید نمود.

ظریف نیز در این دیدار با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در تحکیم و توسعه روابط با همسایگان و در راس آن کشور دوست و همسایه عراق ، بر نگاه و رویکرد راهبردی جمهوری اسلامی در حمایت از وحدت ، یکپارچگی و توسعه عراق و توسعه همه جانبه روابط با این کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به خاطره خوب خود از نخستین سفر خارجی اش به عراق و دیدار با مقامات عالیرتبه سیاسی و مذهبی این کشور ، بر نقش مهم و تاثیرگذار نخبگان سیاسی و مرجعیت در حفظ و تقویت وحدت و انسجام داخلی عراق تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد در سایه این همدلی و انسجام ملی شاهد تقویت روند توسعه و آبادانی و تثبیت ثبات و امنیت در عراق باشیم.

وی با ابراز تاسف از وقوع حادثه تروریستی اخیر و تسلیت متقابل به دولت و مردم عراق، خاطر نشان کرد : این اقدام تروریستی در واقع حرکتی شوم علیه دو کشور و همه ملت‌ها و کشورهای منطقه است و ضرورت همکاری و همفکری کشورهای منطقه را برای مقابله با پدیده شوم تروریسم دوچندان می کند.

ظریف با تشکر از مواضع دولت عراق و اقدامات نوری المالکی نخست وزیر عراق در خصوص پیگیری این حادثه دلخراش ، تاکید کرد : دو کشور همه همت خود را به کار خواهند گرفت تا علیرغم همه این تلاشهای مذبوحانه روند تحکیم و تقویت روابط را ادامه دهند.

طرفین همچنین در این دیدار ضرورت توسعه و گسترش روابط همه جانبه بین تهران و بغداد به خصوص در عرصه های متنوع و متعدد اقتصادی ، تجاری و بازرگانی و انرژی را مورد تاکید قرار دادند.

انتهای پیام

کد N16951