خرمشاد تاکید کرد: معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی در سایه پژوهش

سازمان فرهنگ و ارتباطات,خرمشاد

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر ضرورت و اهمیت کارهای پژوهشی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور گفت: ماموریت این سازمان معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی به دنیا است که این کار در سایه تحقیق و پژوهش محقق می‌شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر ضرورت و اهمیت کارهای پژوهشی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور گفت: ماموریت این سازمان معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی به دنیا است که این کار در سایه تحقیق و پژوهش محقق می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر خرمشاد در مراسم رونمایی از آثار و دستاوردهای پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در حسینیه الزهرا برگزار شد، با طرح این سوال که آیا می‌توان امروز به جهانی بدون پژوهش فکر کرد و سازمان فرهنگ به عنوان دستگاه فرهنگی که وظیفه فعالیت در خارج از کشور را برعهده دارد می‌تواند بدون پژوهش باشد؟ گفت: اگر پژوهش در جهان دیروز، امروز و فردا امری ضروری و حتمی است و اهمیت آن روز به روز بیشتر می‌شود سازمان فرهنگ با اهداف و ماموریت‌هایی که دارد نمی‌توان بدون پژوهش به حیات خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: گرامیداشت هفته پژوهش یک ریل‌گذاری بوده که شروع شده و ادامه خواهد داشت و بهانه‌ای است تا ما آثار فاخر، پژوهش‌های قوی و برجسته ارائه دهیم.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان این‌که «این سازمان در راستای اهداف و ماموریت‌های خود وظیفه دارد فرهنگ و تمدن نوین اسلامی ایرانی در حال شکل‌گیری در جمهوری اسلامی ایران را به جهان معرفی کند» تصریح کرد: امروز مفروض ما این است که جمهوری اسلامی ایران در علم،‌ تکنولوژی،‌ فرهنگ و اخلاق در نقطه‌ای ایستاده که لوازم مورد نیاز برای معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی را در اختیار دارد و این گوش شنوا در دنیا به ویژه در جهان اسلام وجود دارد.

خرمشاد خاطرنشان کرد: دومین وظیفه ما این است که دستاوردها، جریان‌ها و جبهه‌های فکری فرهنگی خارج از کشور را به داخل معرفی کنیم یعنی اگر امروز در 70 کشور نمایندگی فرهنگی داریم باید آنها را در داخل کشور خود معرفی کنیم و همه این کارها بدون پژوهش امکان ندارد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به این‌که «تحقیقات و پژوهش‌های ما در این سازمان باید اولا کاربردی- توسعه‌ای و ثانیا بنیادی- توسعه‌ای باشد» گفت: از جمله محورهای ما در پژوهش‌های مد نظر تدوین کتاب‌های جامعه و فرهنگی است که بیش از 10 جلد از آن تدوین شده و امیدواریم آن را به بیش از 50 جلد برسانیم.

وی یکی از مطالبات جامعه از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را نشان دادن نحوه زندگی ایرانیان خارج از کشور و آمار و اطلاعات آنها عنوان کرد و افزود: این کار در سازمان شروع شده و ادامه خواهد داشت و امیدواریم روزی نباشد یک ایرانی در نقطه‌ای از جهان زندگی کند که ما اطلاع نداشته باشیم.

خرمشاد همچنین به اهمیت و ضرورت تدوین تاریخ شفاهی رایزنان فرهنگی تاکید کرد و گفت: تاکنون 32 جلد تاریخ شفاهی رایزنان فرهنگی که گنجینه بسیار غنی در ارتباط با تجربیات آنها و اطلاعات و اخبار از کشورهای است که آنها حضور داشته‌اند به صورت قاعده‌مند تدوین شده است.

وی یادآورشد: یکی دیگر از کارهای انجام شده تدوین مجله اسلام سیاسی است که اساسا وظیفه ما معرفی اسلام سیاسی به جهان امروز است و تهیه و چاپ این مجله بعد از سه سال به نتیجه رسیده که امیدواریم تقویت شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «وضعیت ما در بخش پژوهش مطلوب و در حد شایستگی‌ها و هم وزن این سازمان نیست» ابراز امیدواری کرد: روزی برسد که به صورت سامان‌مند و اتوماتیک این کار انجام شود زیرا انتظار از ما این است که نماینده ما در کشورهای مختلف جدیدترین، بهترین و زیباترین حرف را بزند بنابراین با آن نقطه مطلوب در پژوهش فاصله داریم.

انتهای پیام

کد N16831