۰

خرمشاد تاکید کرد: معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی در سایه پژوهش

  • ۱۸بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
سازمان فرهنگ و ارتباطات,خرمشاد

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر ضرورت و اهمیت کارهای پژوهشی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور گفت: ماموریت این سازمان معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی به دنیا است که این کار در سایه تحقیق و پژوهش محقق می‌شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تاکید بر ضرورت و اهمیت کارهای پژوهشی در عرصه فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور گفت: ماموریت این سازمان معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی به دنیا است که این کار در سایه تحقیق و پژوهش محقق می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر خرمشاد در مراسم رونمایی از آثار و دستاوردهای پژوهشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در حسینیه الزهرا برگزار شد، با طرح این سوال که آیا می‌توان امروز به جهانی بدون پژوهش فکر کرد و سازمان فرهنگ به عنوان دستگاه فرهنگی که وظیفه فعالیت در خارج از کشور را برعهده دارد می‌تواند بدون پژوهش باشد؟ گفت: اگر پژوهش در جهان دیروز، امروز و فردا امری ضروری و حتمی است و اهمیت آن روز به روز بیشتر می‌شود سازمان فرهنگ با اهداف و ماموریت‌هایی که دارد نمی‌توان بدون پژوهش به حیات خود ادامه دهد.

وی ادامه داد: گرامیداشت هفته پژوهش یک ریل‌گذاری بوده که شروع شده و ادامه خواهد داشت و بهانه‌ای است تا ما آثار فاخر، پژوهش‌های قوی و برجسته ارائه دهیم.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان این‌که «این سازمان در راستای اهداف و ماموریت‌های خود وظیفه دارد فرهنگ و تمدن نوین اسلامی ایرانی در حال شکل‌گیری در جمهوری اسلامی ایران را به جهان معرفی کند» تصریح کرد: امروز مفروض ما این است که جمهوری اسلامی ایران در علم،‌ تکنولوژی،‌ فرهنگ و اخلاق در نقطه‌ای ایستاده که لوازم مورد نیاز برای معرفی تمدن نوین اسلامی ایرانی را در اختیار دارد و این گوش شنوا در دنیا به ویژه در جهان اسلام وجود دارد.

خرمشاد خاطرنشان کرد: دومین وظیفه ما این است که دستاوردها، جریان‌ها و جبهه‌های فکری فرهنگی خارج از کشور را به داخل معرفی کنیم یعنی اگر امروز در 70 کشور نمایندگی فرهنگی داریم باید آنها را در داخل کشور خود معرفی کنیم و همه این کارها بدون پژوهش امکان ندارد.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به این‌که «تحقیقات و پژوهش‌های ما در این سازمان باید اولا کاربردی- توسعه‌ای و ثانیا بنیادی- توسعه‌ای باشد» گفت: از جمله محورهای ما در پژوهش‌های مد نظر تدوین کتاب‌های جامعه و فرهنگی است که بیش از 10 جلد از آن تدوین شده و امیدواریم آن را به بیش از 50 جلد برسانیم.

وی یکی از مطالبات جامعه از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را نشان دادن نحوه زندگی ایرانیان خارج از کشور و آمار و اطلاعات آنها عنوان کرد و افزود: این کار در سازمان شروع شده و ادامه خواهد داشت و امیدواریم روزی نباشد یک ایرانی در نقطه‌ای از جهان زندگی کند که ما اطلاع نداشته باشیم.

خرمشاد همچنین به اهمیت و ضرورت تدوین تاریخ شفاهی رایزنان فرهنگی تاکید کرد و گفت: تاکنون 32 جلد تاریخ شفاهی رایزنان فرهنگی که گنجینه بسیار غنی در ارتباط با تجربیات آنها و اطلاعات و اخبار از کشورهای است که آنها حضور داشته‌اند به صورت قاعده‌مند تدوین شده است.

وی یادآورشد: یکی دیگر از کارهای انجام شده تدوین مجله اسلام سیاسی است که اساسا وظیفه ما معرفی اسلام سیاسی به جهان امروز است و تهیه و چاپ این مجله بعد از سه سال به نتیجه رسیده که امیدواریم تقویت شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «وضعیت ما در بخش پژوهش مطلوب و در حد شایستگی‌ها و هم وزن این سازمان نیست» ابراز امیدواری کرد: روزی برسد که به صورت سامان‌مند و اتوماتیک این کار انجام شود زیرا انتظار از ما این است که نماینده ما در کشورهای مختلف جدیدترین، بهترین و زیباترین حرف را بزند بنابراین با آن نقطه مطلوب در پژوهش فاصله داریم.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.