افضلی‌فرد تشریح کرد

پیشنهادات نمایندگان برای طرح تبدیل کمیسیون اصل 90 به دیوان

سیاسی

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح پیشنهادات مطروحه درباره‌ی طرح تبدیل کمیسیون اصل 90 مجلس به دیوان گفت که این طرح در جلسات آتی کمیسیون اصل 90 مورد بررسی بیشتر قرار می‌گیرد.

مصطفی افضلی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: طرح ارتقاء کارآمدی هر چه بیشتر کمیسیون اصل 90 با حضور رئیس مجلس در این کمیسیون مطرح شد و ایشان هم از این موضوع استقبال کرد و گفت که کمیسیون در این خصوص طرحی تهیه کند و به هیات رئیسه مجلس ارائه کند.

وی افزود: البته کمیسیون تدوین آیین نامه هم پیش‌نویسی در این زمینه را ارائه کرده بود، به این دلیل که برای تصویب این طرح نیازی به تغییر آیین نامه داخلی مجلس است و بنابراین کمیسیون تدوین آیین نامه باید در این زمینه ورود کند اما طرح کلی درکمیسیون اصل 90 تهیه می‌شود.

نماینده‌ی مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی هدف از بررسی را استفاده بیشتر از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های قانونی کمیسیون اصل 90 و کارسازتر شدن نظارت این کمیسیون عنوان و خاطرنشان کرد:‌ البته اصول قانون اساسی و اصل تفکیک قوا در این زمینه مورد توجه قرار می‌گیرد و ما بنا نداریم که به حیطه اختیارات قوه قضاییه ورود کنیم.

افضلی‌فرد درباره‌ پیشنهادات مطرح شده در خصوص این طرح گفت: مقصود ما این است که شعبه‌ای از قوه قضاییه در مجلس مستقر شود تا تخلفاتی که کمیسیون اصل 90 آنها را محرز می‌داند و به قوه قضایی ارجاع می‌کند هر چه سریعتر مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: پیشنهاد دیگر این است که اعضای فعلی کمیسیون اصل 90 در تشکیلات " دیوان" نیز حضور داشته باشند البته این پیشنهاد وجود دارد که تعداد به 18 نفر افزایش یابد و همه اعضاء، عضو ثابت کمیسیون باشند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: در صورت تبدیل کمیسیون اصل 90 به دیوان حدود و اختیارات آن همانند گذشته خواهد بود اما آنچه مورد توجه قرار دارد این است که کمیسیون اصل 90 قابلیت‌ها ، ظرفیت‌ها و حدود اختیارات زیادی دارد اما از همه این ظرفیت‌ها استفاده نمی‌شود، بنابراین لازم است تغییراتی ایجاد شود که شاهد تاثیرگذاری بیشتر کمیسیون اصل 90 باشیم.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسئولین قوه قضاییه از تقویت کمیسیون اصل 90 استقبال می‌کنند گفت: در دیدار اعضای کمیسیون اصل 90 با قوه قضاییه آنها رسیدگی با اولویت به پرونده‌های ارجاعی از کمیسیون اصل 90 را مورد تاکید قرار دادند اما به هر حال اگر در قانون برای کارآمدتر کردن این کمیسیون پیش بینی لازم نشود این ظرفیت مسکوت خواهد ماند.

افضلی‌فرد در پایان گفت که کمیسیون اصل 90 در جلسات آتی خود جزییات طرح تبدیل کمیسیون اصل 90 به دیوان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

انتهای پیام

کد N16657