ظریف در گفتگو با واشنگتن پست :

دستیابی به توافق بسیار آسان است/ مخالفت در جامعه دموکراتیک امری طبیعی است

ایران در جهان

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست دستیابی به توافق نهایی با کشورهای 1+5 را امر بسیار ساده دانست و مخالفت برخی جریان ها با توافق حاصل شده در ژنو را امری طبیعی در جوامع دموکراتیک دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، واشنگتن پست مسئولیت مصاحبه با "محمد جواد ظریف" را به "دیوید ایگناتیوس" چهره سرشناس و شناخته شده خود سپرده بود. وی در شروع این مصاحبه اولین پرسش خود را اینطور مطرح کرد :

ایگناتیوس : اجازه بدهید با سوالی درباره مذاکرات شروع کنیم. بعد از آنکه در روز جمعه نمایندگان شما مذاکرات فنی در وین را ترک کردند "عباس عراقچی" همکار شما، اعلام کرد که اقدام آمریکا برای سخت کردن تحریم های موجود بر خلاف روح توافق ژنو است و ایران در حال ارزیابی واکنش مناسب به این اقدام است. آیا ممکن است توضیح دهید که از نظر شما موضع ایران چگونه خواهد بود؟

ظریف : ما متعهد به اطمینان از این نکته هستیم که روندی را که آغاز کرده ایم و نیاز به شجاعت زیادی از سوی ما داشت به نتیجه برسد. این روند باید به یک نتیجه رضایت بخش که پاسخگوی الزامات موجود در توافقنامه ژنو است منتهی شود. این نتیجه باید شامل برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران و همزمان با آن رفع نگرانی هایی همچون محدودیت های اعمال شده از سوی جامعه جهانی بر ایران باشد. این هدف است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود : از آنجایی که معتقدیم برنامه ما کاملا برای اهداف صلح آمیز انجام می شود ما هیچ تمایلی برای باقی گذاشتن ابهام در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه خود نداریم.

بنابراین، ما اعتقاد داریم که دستیابی به یک توافقنامه بسیار آسان است. مطمئنا رسیدن به توافق نیازمند اراده سیاسی جدی و حسن نیت است. اما شاهد هستیم که صداهایی از واشنگتن به گوش می رسد. ما می فهیم که ایران و آمریکا همانند بسیاری دیگر از اعضای گروه 1+5 ( آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به اضافه آلمان) جوامع یک پارچه ای نبوده و در سیاست نیز یکصدا نیستند. ما در ایران دیدگاه های مختلفی داریم. برخی از آنها صراحتا و رک و پوست کنده با شدت از سوی مخالفان توافقنامه بیان می شود تا جائی که برخی خواستار برکناری من شده اند.

این مصاحبه در حال تکمیل شدن است.