"اسنودن کلیدهای پادشاهی را دزدیده است"

یکی از مقام‌های ارشد آژانس امنیت ملی آمریکا گفت، مقاطعه کار سابق و افشاگر این آژانس با دزدیدن 5 / 1 میلیون اسناد و مدارک محرمانه در حقیقت "کلیدهای پادشاهی" را دزدیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ریک لجت، رئیس نیروهای ضربت آژانس امنیت ملی آمریکا که مسئولیت ارزیابی نتایج افشاگری ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق و افشاگر این آژانس را به عهده دارند به شبکه تلویزیونی سی.بی.اس گفت: اسنودن "نقشه راه " نقاط ضعف و قوت جامعه اطلاعتی آمریکا را به دست آورده است.

در همین حال کیث الکساندر، رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا گفت: ادعاها مبنی بر اینکه این آژانس مرتبا تماس‌های تلفنی آمریکایی‌ها را شنود می‌کند، اشتباه است. در حال حاضر کمتر از 60 تن از آمریکایی‌ها مورد هدف جهان قرار دارند.

لجت گفت: نگرانی اصلی درباره 31 هزار سند و مدرک محرمانه‌ای است که توسط اسنودن به سرقت رفته است. وی این اسناد را به عنوان لیست جامعی از خواسته‌ها که علیه آژانس امنیت ملی جمع آوری شده، توصیف کرد.

لجت افزود: در این اسناد و مدارک منافع ما، نقاط ضعف و اطلاعاتی درباره ظرفیت‌های آمریکا ذکر شده است. این اطلاعات به صورت بالقوه احتمالا به یک کشور رقیب داده می‌شود؛ نقشه راهی که خواسته یا ناخواسته به آن‌ها داده می‌شود و به طور آشکار راهی برای حفاظت از اطلاعاتشان در برابر برنامه‌های آژانس اطلاعاتی آمریکا است. این کلیدهای پادشاهی است.

وی ادامه داد: اگر اسنودن دست از افشای بیشتر اطلاعات محرمانه بردارد، آماده‌ام تا درباره توافق عفو او مذاکره کنم، به نظر من مذاکره درباره این توافق عفو ارزشمند است.

اما کیث الکساندر با هرگونه پیشنهاد عفو برای اسنودن ابراز مخالف کرده است.

انتهای پیام

کد N16589