خروج کامل نیروهای جنگی استرالیا از افغانستان

وزیر دفاع و نخست‌وزیر استرالیا امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک تاکید کردند، پایگاه رسمی استرالیا در استان "اروزگان" افغانستان به طور رسمی تعطیل شد و آخرین سربازان استرالیایی نیز این استان را ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، "تونی آبوت"، نخست‌وزیر استرالیا از اتمام خروج نیروهایش پس از طولانی‌ترین استقرار نظامی آنها در خارج از این کشور خبر داد.

"دیوید جانستون"، وزیر دفاع استرالیا نیز تایید کرد که آخرین سربازان این کشور روز یکشنبه اروزگان را ترک کردند.

به علاوه آبوت گفت، وی بر این باور است که نیروهای افغان مشغول انجام وظیفه حفظ امنیت هستند.

وی اعلام کرد: ارتش ملی افغانستان در فصل قبلی درگیری‌ها با تفاوت قابل ملاحظه‌ای عمل کرد. یقینا سربازان ما از پیشرفت تیپ افغان‌ها که در چند سال گذشته آن را تعلیم می‌دادند، بسیار خوشحال هستند.

بنا بر اعلام رسانه‌های محلی، بیش از 25 هزار استرالیایی در کمکی که برای استرالیا بیش از 7.5 میلیارد دلار استرالیا (حدود 6.72 میلیارد دلار آمریکا) هزینه داشت در افغانستان حضور داشتند.

بر طبق برنامه‌ریزی‌های دولت استرالیا، حدود 400 پرسنل ارتش برای آموزش و نقش‌های حمایتی در افغانستان خواهند ماند که بیشتر در "کابل"، پایتخت و "قندهار" مستقر خواهند شد.

همچنین دولت استرالیا 89.6 میلیون دلار در سال برای کمک به سرمایه‌گذاری در نیروهای دفاعی افغانستان فراهم خواهد کرد.

آبوت با اشاره به ماموریت 12 ساله استرالیا اظهار کرد: ما می‌دانیم سربازان استرالیایی هزینه بالایی پرداخته‌اند- 40 کشته و 261 زخمی- اما این از خودگذشتگی بیهوده نبوده است. اروزگان امروز یک مکان متفاوت و بهتر از آنچه یک دهه پیش بوده، است.

انتهای پیام

کد N16268