لاریجانی:توافقنامه ژنو توقفگاه موقت است/ دولت روحانی قانون گراست

علی لاریجانی, مجلس نهم, مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1

رئیس مجلس خواسته ایران از توافقنامه ژنو را حفظ تکنولوژی هسته‌ای صلح‌آمیز و تغییر رفتار زورگویانه غربی‌ها در تحریم‌ها دانست و گفت: این توافقنامه توقفگاه موقت است.


فارس نوشت: رئیس مجلس خواسته ایران از توافقنامه ژنو را حفظ تکنولوژی هسته‌ای صلح‌آمیز و تغییر رفتار زورگویانه غربی‌ها در تحریم‌ها دانست و گفت: این توافقنامه توقفگاه موقت است.


علی لاریجانی یک‌شنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی «قم 1400» حاضر شد و به سوالاتی در خصوص مسائل بین‌المللی، ملی و استانی پاسخ داد.


وی در ابتدای این برنامه تلویزیونی که به صورت مستقیم از رادیو قم نیز پخش می‌شد ابراز امیدواری کرد شرایط کشور به نحوی باشد تا مردم قم که جایگاه بسیار بالایی در انقلاب دارند از مسیر حرکت کشور خرسند باشند.


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در ارزیابی خود از توافقنامه ژنو گفت: این توافقنامه از نظر بین‌المللی به طور طبیعی شرایط و فضا را آرام‌تر کرده و به همین دلیل جیغ و فریاد‌های رژیم صهیونیستی بلند شده است زیرا این رژیم دوست داشته ایران همواره در منطقه داغ قرار گیرد.امیدواری برای بهبود شرایط اقتصادی در کشور


وی با بیان اینکه توافقنامه ژنو امیدواری را برای بهبود شرایط اقتصادی در داخل کشور فراهم‌ کرده است، خاطرنشان کرد: این موضوع جنبه روانی داشته و فضا را برای رونق اقتصادی در داخل کشور که رهبری معظم در سال‌های اخیر بارها بر آن تاکید داشته‌اند به وجود آورده ‌است.


لاریجانی یادآور شد: البته همه مشکلات حل نشده اما این حرکت گام نخست برای آرام شدن فضا و حرکت رو به جلو است.توافقنامه ژنو توقفگاه موقتی است


وی خواسته ایران از توافقنامه ژنو را حفظ تکنولوژی هسته‌ای صلح‌آمیز و تغییر رفتار زورگویانه غربی‌ها در تحریم‌ها عنوان و تصریح کرد: منازعاتی که در داخل کشور در خصوص محتوای توافقنامه وجود دارد بحث‌های تکنیکی است اما مهم این است که ما چگونه می‌توانیم به گام بعدی برسیم زیرا اینجا منزلگاه نیست بلکه توقفگاه موقتی است.


رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر از این منظر نگاه کنیم باید در 6 ماه آینده تمام هوش و حواس و دقت نظر ما در این مورد صرف شود که چگونه کارهای نهایی از نظر فنی صورت گیرد که هم خواسته مردم ایران در بهره‌مندی از تکنولوژی هسته‌ای حفظ شود و هم از تحریم‌ها جدا شوند.


وی افزود: در گام نخست از نظر تحریم‌ها یک حرکت کوچک انجام شده است یعنی بنا شده تحریم‌های جدید داده نشود و برخی از پول‌های بلوکه در حدی برای خرید خوراک، دارو و ... آزاد شود.سخنان برخی مسئولان آمریکایی نشان بی‌وجودی آن‌هاست


لاریجانی در پاسخ به سئوالی در خصوص دلایل فرافکنی رسانه‌های آمریکایی و تاکید بر ادامه تحریم‌ها خاطرنشان کرد: در این خصوص دلایل متفاوتی وجود دارد یکی از آن‌ها مربوط به مسئولان آمریکایی است که زیاد حرف می‌زنند و گاهی به نوعی سخن می‌گویند که بیشتر بی‌وجودی خود را نشان می‌دهند. وی افزود: کسی که می‌خواهد وارد مرحله بزرگ‌تری شود و توافقی انجام ‌دهد باید پای حرفش بایستد.


رئیس مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از دلایل رسانه‌های آمریکایی مبنی بر تشدید تحریم‌ها را لابی‌های صهیونیستی دانست و گفت: این‌ها از نظر رسانه‌ای قدرت زیادی دارند و تلاش می‌کنند فضا را غبارآلود کرده و شرایط را تخریب کنند.


وی همچنین گفت: بخشی هم از این موضوع مربوط به مخالفینی است که در آمریکا وجود دارند؛ برخی از رجال سیاسی که در کنگره یا سنا هستند با شرایط دموکرات‌ها مخالف هستند و شروع به مخالفت کردند.


لاریجانی برخی از لابی‌های منطقه‌ای برخاسته از حسادت و کینه را نیز از دیگر دلایلی عنوان کرد که بر لزوم ادامه تحریم‌های ایران تاکید دارند و ادامه داد: مهم این است که این گروه راضی نیستند روابط ایران با کشورهای دیگر در یک مسیر منطقی قرار گیرد بنابراین از طریق فضاسازی سعی می‌کنند شرایط را تخریب کنند.


وی با بیان اینکه رفتار مسئولان ایرانی که کار در دست‌ آن‌ها است باید عقلایی و منطقی باشند و هدفشان را گم نکنند، خاطرنشان کرد: این فضاسازی‌های هر کدام پاسخ خواص خود را دارد اما نباید بر روی مسیر تاثیر بگذارد.لزوم وحدت داخلی در مسائل ملی


رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم وحدت در داخل کشور بر روی مسائل ملی تاکید کرد و عنوان داشت: اگر وحدت در این زمینه وجود نداشته باشد دچار آسیب می‌شویم.


وی در عین حال گفت: اینکه باید چند صدایی وجود داشته باشد هیچ اشکالی ندارد به ویژه در مجلس شورای اسلامی عقاید مختلفی وجود دارد و نمایندگان حق دارند راجع مسائل ملی کشور نظر دهند.نقد‌ها جنبه اصلاحی داشته باشد نه تخریبی


لاریجانی همچنین بر ضرورت حرکت در مسیری که رهبر معظم انقلاب ترسیم کرده‌اند تاکید کرد و افزود: نقد‌ها باید مشفقانه باشد و جنبه اصلاحی داشته باشد که گام بعدی درست برداشته شود و نباید جنبه تخریبی پیدا کند.


وی تقویت توان ملی به ویژه در بعد اقتصادی را بر روی مسایل بین‌المللی و مذاکرات تأثیرگذار دانست و ابراز داشت: اگر حریف احساس کند ما خیلی نیاز به مذاکره و رفع تحریم‌ها داریم گران‌فروشی می‌کند اما اگر وضعیت اقتصادی داخل را تا آنجا که می‌توانیم بهبود ببخشیم قطعاً در مذاکرات دستِ پیش داریم.


رئیس مجلس شورای اسلامی تاکیدات و تذکرات مکرر مقام معظم رهبری بر بالابردن توان و رونق اقتصادی داخلی را آینده نگری دقیق دانست و گفت: هر چند تحریم‌ها در بخش‌هایی مشکلاتی ایجاد کرده اما مقدار زیادی از مشکلات داخلی کشور ما مربوط به مشکلات مدیریتی است.گره‌های کور در تولید داخلی


وی اذعان داشت: ایجاد رونق در تولید داخل گره‌های کوری در سیستم‌های بروکراتیک ما دارد که باید رفع شود و مسیر به سمت رونق تولید باشد.


لاریجانی در ادامه در خصوص چگونگی بهره‌گیری از توافق‌نامه ژنو که در گام نخست برای شش ماه ایجاد شده است، اظهار داشت: ما باید بر روی هدفمان که داشتن فناوری هسته‌ای و رفع تحریم‌ها است تسلط داشته باشیم و آن‌ را پیگیری کنیم و مراقب باشیم حواشی فضا را غبارآلود نکند تا از هدف اصلی دور نشویم و این دستاورد ملی ضایع نشود.رونق اقتصادی منجر به مذاکرات قوی‌تر می‌شود


وی لزوم این کار را نیازمند همبستگی درونی و بالابردن توان اقتصادی داخلی دانست و گفت: این موارد به دیپلمات‌های ما کمک می‌کند که در مذاکرات دست پیش داشته باشند لذا هر چه رونق اقتصادی در کشور ایجاد شود مستقیماً به مذاکرات قوی‌تر کمک می‌کند.


رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر دستاورد‌های سفر اخیر به چین خاطرنشان کرد: ما با چین یک ارتباط تقریباً پایدار داریم و این کشور جزو کشورهایی است که سهم زیادی در روابط تجاری ما دارد.


وی با اشاره به دیدارهای انجام شده با رئیس جمهور، رئیس کنگره و برخی دیگر از مسئولان چین گفت: در این دیدارها صحبت‌های جدی برای همکاری‌های دراز مدت انجام شد و تاکیدات مقامات چینی هم بر همین بود لذا ظرفیت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری فراهم شد.حرکت دولت یازدهم را مثبت و عقلایی می‌دانم


رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به بیان ارزیابی خود از عملکرد دولت یازدهم پرداخت و گفت: در مجموع مسیر حرکت دولت را مثبت می‌دانم؛ گرچه هر کس کار اجرایی می‌کند افت و خیز دارد اما در مجموع تحلیل پایه‌ای که دولت در آن گام بر می‌دارد تحلیل واقع بینانه‌ای است.


وی رویکرد دولت را برای حل مسائل اقتصادی صحیح دانست و تاکید کرد: لایحه بودجه با همه مضایقی که در آن است نشان از آن دارد که دولت اشکال کار کشور را به درستی فهمیده و تلاش می‌کند تا رونق اقتصادی به وجود بیاورد.


لاریجانی مسیر حرکت دولت را عقلایی عنوان کرد و افزود: دولت درد را درست تشخص داده و راه درمان را نیز به درستی می‌رود البته ممکن است در جاهایی اشتباه برود که باید آن‌ را رفع کرد.


وی با بیان اینکه سلوک دولت در مسائل بین‌المللی باعث آرامش شرایط شده است، گفت: همین امر این فرصت را ایجاد کرده است که بتوان مسائل را راحت‌تر حل کرد.دولت روحانی قانون‌گراست


رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در داخل کشور نیز آرامشی به وجود آمده که مردم امیدوار به حل مسائل هستند، خاطرشان کرد: یکی از نکات مثبت دولت یازدهم قانون‌گرایی است؛ همین که لایحه بودجه را به موقع دادند نشان از قانون‌گرایی دارد.


وی با بیان اینکه بودجه‌ای که دولت تنظیم کرده 190 هزار میلیارد تومان است، تصریح کرد: اگرچه این رقم مقداری خوش‌بینانه است اما قابل تحمل است.


لاریجانی افزود: لایحه بودجه سال قبل بیش از 200 هزار میلیارد بود که تأمین هم نشد لذا تعدیل خورد و متمم بودجه آمد و هنوز هم تخصیص‌هایی که می‌دهند آنقدر نیست که در بودجه آمده است.


27219


 


 

کد N16224