عدلی منصور: سیاست‌های واشنگتن، دوستانش را به فکر فرو برده است

مصر

رئیس جمهوری مصر در دیدار با هیاتی از کنگره آمریکا، ضمن انتقاد از برخی سیاست‌های واشنگتن گفت: تمایل مصر برای برقراری روابط با آمریکا به همان اندازه خواهد بود که واشنگتن برای این روابط رغبت و تمایل دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه المصریون، عدلی منصور، رئیس جمهوری مصر در دیدار با هیاتی از کنگره آمریکا در قاهره اظهار کرد: تمایل مصر برای برقراری روابط با آمریکا به همان اندازه خواهد بود که واشنگتن برای این روابط رغبت و تمایل دارد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های اخیر آمریکا در منطقه باعث شده است تعدادی از دوستان واشنگتن سوال‌هایی را در مورد آینده روابط خود مطرح کنند.

در همین راستا، ایهاب بدوی، سخنگوی ریاست جمهوری مصر تصریح کرد: هیات آمریکایی در جریان این دیدار از تعهد مقامات مصری به اجرای "نقشه راه" قدردانی و نسبت به پیش نویس جدید قانون اساسی مصر و مفاد آن که به مردم مصر اجازه می‌دهد رئیس جمهور را در صورت "خیانت" یا عدم پایبندی به قانون اساسی عزل کنند، اظهار خرسندی کرد.

همچنین هیات آمریکایی در این دیدار تاکید کرد: اگر ماده‌های جدید در قانون اساسی سال 2012 هم وجود داشت از مردم مصر در مقابل اقدامات "غیرقانونی" نظام سابق حمایت می‌شد.

این هیات با بیان این که مصمم است دولت آمریکا را برای حمایت از مردم مصر ترغیب کند، افزود: حمایت واشنگتن تنها شامل حمایت مالی نمی‌شود و ما از واشنگتن می‌خواهیم تا ارسال کمک‌های نظامی به مصر را جهت مبارزه با تروریسم از سربگیرد.

در همین راستا، دیوید ساترفیلد، کاردار آمریکا در قاهره عنوان داشت، هیات آمریکایی بلند پایه به تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس ظرف سه روز آتی سفر می‌کنند تا هماهنگی‌های لازم برای افزایش حمایت‌های مالی از مصر در مرحله آتی صورت گیرد.

وی افزود: واشنگتن براین امر تاکید دارد که باید نقشه راهی برای آینده مصر همگام با نقشه سیاسی در این کشور وجود داشته باشد.

این هیات آمریکایی همچنین با عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر دیدار و در خصوص برخی مسائل مورد توجه قاهره و واشنگتن بحث و مذاکره کرد.

از سوی دیگر، منبع آگاه مصری در مصاحبه با روزنامه مصری "الوفد" اعلام کردند: ظرف روزهای اخیر و با اعمال فشار مقامات نزدیک به عبدالفتاح السیسی، وی با نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری موافقت کرده است.

به گفته این منابع، السیسی اعلام کرده تنها به چند شرط حاضر است نامزد انتخابات شود و در زمان مناسبت این شروط را اعلام خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N16221