امیری‌اصفهانی: کار پیشگیری از وقوع جرم از جنس کار نرم است

پيشگيري از وقوع جرم

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: مقوله پیشگیری از وقوع جرم فقط منحصر به دستگاه قضایی نیست، بلکه کل نظام و آحاد جامعه را مورد خطاب قرار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی امیری‌اصفهانی در نشست تخصصی معاونین اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری‌های کل، اظهار کرد: برگزاری این نشست پیرو نشست مهر ماه در مشهد است که سه هدف تسهیل و تسریع در اجرای برنامه‌های سال 92، استفاده از فرصت‌ها و نگاه مدافعانه‌گرایانه‌ ما به وضعیت موجود را دنبال می‌کنیم.

امیری‌اصفهانی با بیان اینکه مقوله پیشگیری فقط مختص به قوه قضائیه نیست، بلکه کل نظام و آحاد جامعه را مورد خطاب قرار می‌دهد، ادامه داد: نظام ما ارزشی و مبتنی بر مبانی اعتقادی است و حداقل‌های این نظام در قانون اساسی توصیف شده است؛ بنابراین باید تصویر زیبایی از این نظام توسط کارگزاران به جهان و بشریت نشان داده شود.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، ادامه داد: یکی از عواملی که تصویر زیبا نظام را از بین می‌برد ناهنجاری‌هایی است که وجود دارد و روند افزایش غیرقابل کنترلی را پیدا کرده است. بر همین اساس اولین هدف معاونت پیشگیری از وقوع جرم این است که تصویر زیبایی را از نظام به آحاد بشریت عرضه کند.

وی تاکید کرد: برای تحقق اقدامات پیشگیری از وقوع جرم باید سه عنصر راهبرد، هدایت و افزایش مشارکت را مورد توجه قرار دهیم.

امیری‌اصفهانی با اشاره به اصل 156 قانون اساسی ادامه داد: این اصل به موضوع پیشگیری پرداخته است و می‌تواند برای ما به عنوان یک اصل مورد توجه قرار گیرد. در واقع این اصل نشان می‌دهد قوه قضاییه در عرصه پیشگیری نقش مرجع را دارد و لازم است مرجعیت دستگاه قضایی در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همه قضات در دستگاه قضایی و کارکنان دادگستری‌ها باید به موضوع پیشگیری و اثربخشی پیشگیری باور کافی داشته باشند.

وی ادامه داد: هرچقدر ناهنجاری‌های جامعه افزایش پیدا کند پرونده‌های ورودی به دستگاه‌ قضایی بیشتر می‌شود و این دو با هم رابطه مستقیمی دارند لذا باید برای موضوع پیشگیری برنامه‌ریزی خاصی صورت گیرد.

امیری اصفهانی با بیان اینکه درصددیم نظام برنامه‌ریزی و رفتار برنامه‌محور را در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم مورد توجه قرار دهیم، ادامه داد: باید به سمتی پیش رویم که رفتار برنامه‌ای ما اثر بخشی داشته باشد و بر همین اساس در برنامه‌های سال 93 باید عنایت خاصی به اثربخشی شدن برنامه‌ها با تاکید بر کیفیت به جای کمیت شود.

قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ادامه داد: درصددیم منابع مالی و انسانی را در سال 93 مورد توجه قرار دهیم و همچنین می‌خواهیم به افزایش تعامل و هماهنگی با ظرفیت‌های تقنینی و اجرایی کشور بپردازیم، البته ناگفته نماند که باید به رسانه‌ها و فضای مجازی که نقش فوق‌العاده‌ای در زمینه پیشگیری دارند، توجه کنیم.

وی با بیان اینکه تحقق دولت الکترونیک سیاست جدی نظام جمهوری اسلامی است، ادامه داد: باید تقویت دولت الکترونیک را در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم به عنوان رکن اصلی مورد توجه قرار دهیم. همچنین باید به همکاری‌های بین‌المللی به عنوان یک موضوع جدی در دستور کار معاونت پرداخته شود.

امیری اصفهانی اظهار کرد: باید در حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم به سرمایه اجتماعی و ظرفیت‌های منبعث از این سرمایه، توجه فوق‌العاده‌ای شود و این همان کار نرم است؛ زیرا کاری که در عرصه پیشگیری از وقوع جرم انجام می‌شود کار نرم است ولی کاری که در عرصه دادرسی انجام می‌شود از جنس کار سخت است.

قائم‌مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در پایان گفت: درصدد هستیم ستاد حفاظت و پیشگیری از وقوع جرم را که در گذشته داشتیم، مورد بازنگری قرار دهیم تا کارکرد بهتری پیدا کند، البته یکی از اهداف ما در سال 93 نیز این است که در حوزه عملکرد دوستان، نظامی را به شکل شفاف طراحی کنیم که تا همکاران در آن مشارکت داشته باشند و مبنای ارزیابی سال آینده‌مان قرار دهیم.

بر اساس این گزارش، این نشست به مدت 2 روز در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N16196