تحولات کره‌شمالی محور ‌گفت‌و‌گوی تلفنی وزرای خارجه چین و آمریکا

وزارت امور خارجه چین امروز (دوشنبه) اعلام کرد: وزیر امور خارجه آمریکا و همتای چینی وی طی مکالمه‌ای به بحث درباره برنامه هسته‌ای کره‌شمالی، مذاکرات فلسطین- رژیم صهیونیستی و مسائل دو جانبه پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین یکشنبه شب تماسی تلفنی با یکدیگر داشتند. این در حالی است که کشورهای همسایه کره‌شمالی از نزدیک تحولات این کشور را به دنبال اعدام "جنگ سونگ تائک"، شوهر عمه کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی رصد می‌کنند.

وزارت امور خارجه چین مشخصا نگفت که این دو مقام کمپین تسویه حساب‌های سیاسی در کره‌شمالی را مورد بحث قرار داده‌اند یا خیر و تنها اشاره کرد به این که آن‌ها به تبادل‌نظر در خصوص از سرگیری مذاکرات شش جانبه با هدف خلع سلاح هسته‌ای کره پرداخته‌اند.

کره‌جنوبی، آمریکا و دیگر کشورهای منطقه از بابت رفتار غیرقابل پیش‌بینی کیم جونگ اون به دنبال اعدام شوهر عمه‌اش نگران هستند. این اتفاق بزرگترین رخداد سیاسی در کره‌شمالی پس از مرگ کیم جونگ ایل، رهبر سابق این کشور به حساب می‌آید.

مذاکرات شش جانبه خلع سلاح هسته‌ای کره که در برگیرنده دو کره، آمریکا، چین، روسیه و ژاپن است از اواخر سال 2008 تاکنون معلق مانده است.

انتهای پیام

کد N16155