معاون حوزه‌های علمیه:

رسانه‌ها، نقش کلیدی در توسعه فرهنگ پژوهش دارند

معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه گفت: رسانه‌ها نقش مهم و کلیدی در توسعه فرهنگ پژوهش و پیوند میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دانش دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم در خصوص وظایف مهم معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه در حمایت از طرح‌های پژوهشی گفت: ایجاد ارتباط میان مراکز علمی، مشارکت در نهادهای مهم علمی و پژوهشی کشور، اعطای مجوزهای پژوهشی، پیگیری منویات رهبر معظم انقلاب در عرصه پژوهش و شناسایی نخبگان پزوهشی و... از جمله فعالیت‌های مهم این معاونت است.

معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه تصریح کرد: یکی از ماموریت‌های مهم معاونت، استاندارد سازی پژوهش‌های حوزوی است تا پژوهش‌ها مطابق با مولفه‌های استاندارد و طبق اولویت سنجی صورت پذیرد که در این عرصه تدوین اصلاح نامه ارزیابی پژوهش در سه بعد اجرایی، علمی و مدیریتی از اقدامات مهم معاونت است.

وی به فعالیت انجمن‌های علمی حوزه در عرصه پژوهش نیز اشاره و عنوان کرد: یکی از اقدامات دیگر معاونت پژوهشی، راه اندازی انجمن‌های علمی است که در این زمینه 16 انجمن علمی در رشته‌های ادیان و مذاهب، تاریخ پژوهی، روانشناسی، اقتصاد اسلامی، تعلیم و تربیت اسلامی و ... با دریافت مجوز فعال است.

عماد، نیازسنجی پژوهشی را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: طبق نیازهای موجود باید پژوهش‌ها اولویت بندی و نیاز سنجی شود تا از موازی کاری جلوگیری شده و در رشته‌های مختلف و مورد نیاز به پژوهش پرداخته شده و پژوهش‌ها ساماندهی شود.

وی تصریح کرد: تاکنون بیش از دو هزار و 500 پژوهشگر حوزوی شناسایی و رتبه بندی شده‌اند که از خدماتی برای دریافت تسهیلات و صدور گواهی نامه بهره مند می‌شوند، همچنین از دیگر اقدامات معاونت حمایت از نشریات برتر، ساماندهی مجلات مدارس حوزه‌های علمیه، راه اندازی خانه نشریات، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و حمایت از آثار مکتوب حوزه به ویژه طلاب جوان است.

معاون پژوهشی حوزه با تاکید بر توسعه فرهنگ پژوهش در حوزه مطابق با نیاز سنجی‌های موجود تصریح کرد: در این میان رسانه‌ها نقش کلیدی در پیوند میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دانش دارند و باید در این عرصه حضوری فعال و جدی داشته باشند.

وی درخصوص برنامه‌های معاونت در هفته پژوهش نیز خاطرنشان کرد: برگزاری دومین نشست تخصصی مراکز پژوهشی حوزه‌های علمیه در هفته پژوهش به منظور پیگیری سامانه فرایند ارتباطات دستگاه‌های علمی با دستگاه‌های ملی و برگزاری دو نشست صمیمی میان دست‌اندرکاران پژوهش و مراجع تقلید از جمله برنامه‌های این هفته است.

عماد در پایان با اشاره به 18 اولویت اصلی در منویات رهبر فرزانه انقلاب در عرصه پژوهش گفت: پژوهشگران باید در جهت تحقق رهنمود‌های معظم له و مراجع تقلید اولویت‌ها را در نظر گرفته و حضور مؤثر و فعالی در عرصه پژوهش داشته باشند و در این راستا تلاش کنند به ویژه تعامل حوزه با مراکز علمی، بررسی نقشه راه پژوهش با عرصه بین‌الملل و نقشه جامع حوزه از مهم‌ترین این اولویت‌هاست که در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N16124