معرفی رسمی کابینه دولت ائتلافی مرکل

با اعلام رسمی کابینه ائتلافی دولت آلمان مشخص شد که برای نخستین بار یک زن در رأس وزارت دفاع آلمان قرار گرفته و همچنین برای نخستین بار یک زن ترک‌تبار به عنوان مشاور مرکل منصوب شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شامگاه یکشنبه اعضای کابینه از حزب خود را رسما معرفی کرد. دموکرات مسیحی‌ها در مجموع شش وزارتخانه را در اختیار دارند.

در این میان اورسولا فن درلاین، وزیر خانوده کابینه پیشین، به‌عنوان وزیر دفاع آلمان تعیین شده است. این نخستین بار در تاریخ آلمان است که یک زن در رأس وزارت دفاع قرار می‌گیرد.

گذشته از آنگلا مرکل رئیس دفتر وی، وزارت‌خانه‌های کشور، دفاع، دارایی و سلامت نیز در اختیار دموکرات مسیحی‌هاست. وولفگانگ شویبله از معدود وزیران جابه‌جا نشده در دولت جدید است. وی همچنان در رأس وزارت دارایی باقی می‌ماند.

سوسیال مسیحی‌ها که شاخه حزب دموکرات مسیحی در ایالت بایرن آلمان هستند نیز سه وزارتخانه را مدیریت خواهند کرد. هورت زه‌هوفر، رئیس این حزب و رئیس دولت بایرن، ساعتی پیش از آنگلا مرکل سه وزیر یادشده را معرفی کرد. بر این اساس، هانس پتر فریدریش که تاکنون در رأس وزارت کشور بود، وزارتخانه کشاورزی را تحویل می‌گیرد. همچنین الکساندر دوبرینت، دبیرکل سوسیال مسیحی‌های آلمان، هدایت وزارت حمل‌ونقل و زیرساخت‌های دیجیتال را به دست می‌گیرد. گرد مولر هم وزیر توسعه و همکاری‌های اقتصادی کابینه سوم مرکل خواهد بود.

حضور یک زن ترک‌تبار در دولت

یک رخداد تاریخی دیگر حضور یک زن ترک‌تبار در دولت جدید آلمان است. آیدان اوزوگوز از حزب سوسیال دموکرات مشاور آنگلا مرکل در امور هم‌پیوندی اجتماعی (انتگراسیون) خواهد بود.

حزب سوسیال مسیحی که با دموکرات مسیحی‌ها و سوسیال مسیحی‌ها دولت "ائتلاف بزرگ" را تشکیل داده، شش وزارتخانه را در اختیار خواهد داشت. فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس فراکسیون سوسیال دمکرات‌ها در پارلمان سراسری، جانشین گوئیدو وستروله، وزیر امور خارجه شده است. اشتاین‌مایر در دولت اسبق مرکل (۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹) هم وزیر امور خارجه بود.

آندریا نارلس، دیگر زن حاضر در دولت جدید آلمان است. دبیرکل سوسیال دموکرات‌های آلمان وزیر کار خواهد بود. هایکو ماس، نیز وزیر دادگستری و امور مصرف‌کنندگان آلمان خواهد بود.

باربارا هندریکس و مانوئلا شوزیگ، دو زن دیگر از حزب سوسیال دموکرات آلمان هستند که وزارتخانه‌های محیط زیست و خانواده را هدایت خواهند کرد.

زیگمار گابریل، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان هم قائم مقام آنگلا مرکل خواهد بود. وی همچنین در رأس تشکیلاتی خواهد بود که با اقتصاد و انرژی سر و کار دارد و گذار آلمان به انرژی‌های تجدیدپذیر را میسر خواهد کرد. این وظیفه پیش از این در حوزه اختیارات وزارت محیط زیست آلمان بود.

به گزارش پایگاه خبری دویچه وله، هیات وزیران آلمان از فردا (سه‌شنبه) رسما آغاز به کار می‌کند.

دموکرات مسیحی‌ها و سوسیال مسیحی‌ها در انتخابات سراسری آلمان در روز ۲۲ سپتامبر ۵ / ۴۱ درصد آرا را بدست آوردند. این حزب اگر تنها ۵ کرسی دیگر در پارلمان کسب می‌کرد، پیروز قاطع انتخابات بود. حزب سوسیال دموکرات نیز با ۵ / ۲۷ درصد آرا دومین حزب پیروز انتخابات بود.

انتهای پیام

کد N16067