تاکید بر گسترش روابط در نشست وزرای خارجه و دفاع روسیه و ژاپن

وزرای امور خارجه و دفاع روسیه و ژاپن در نشستی بی‌سابقه توافق کردند تا در زمینه مبارزه با تروریسم و دزدی دریایی و همچنین اقدامات دیپلماتیک با یکدیگر همکاری کنند. اگرچه این دو کشور همچنان بر سر مسائلی با یکدیگر اختلاف دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه استریت تایمز، "فومیو کیشیدا"، وزیر امور خارجه ژاپن و "ایتسونوری اونودرا"، وزیر دفاع این کشور در مذاکراتی موسوم به 2+2 با "سرگئی لاوروف"، وزیر امور خارجه روسیه و "سرگئی شویگو"، وزیر دفاع این کشور در توکیو دیدار و گفت‌وگو کردند.

این اولین مذاکرات دیپلماتیک و دفاعی میان این دو کشور است اگرچه مسکوو توکیو اختلافاتی بر سر جزایر واقع در شمال ژاپن و شرق دور روسیه با یکدیگر دارند.

در جریان این مذاکرت یک روزه دو طرف توافق کردند تا رزمایش‌های مشترکی میان نیروهای دفاع شخصی ژاپن و نیروی دریایی روسیه برای مقابله با تروریسم و دزدی دریایی انجام شود. علاوه بر این در این مذاکرات دو طرف توافق کردند تا گفت‌وگوهایی در زمینه امنیت سایبری و افزایش اقدامات در زمینه امنیت و دفاع در سطح وزراء انجام دهند.

وزیر امور خارجه ژاپن در کنفرانسی خبری گفت: ما از همین ابتدا خوب آغاز کردیم و امیدواریم که فصلی جدید در روابط توکیو و مسکو به وجود آید.

وی افزود: انجام اقدامات برای همکاری در زمینه امنیتی به دو کشورکمک می‌کند تا در روابط خود بهبودی حاصل کند و این اقدامات تاثیری مثبت بر مذاکرات برای امضای توافقنامه صلح خواهد داشت.

جزایر مورد مناقشه میان توکیو و مسکو که در ژاپن به آن‌ها قلمروهای شمالی و در روسیه به آن جزایر کوریل جنوبی می‌گویند، توسط نیروهای شوروی سابق در جریان جنگ جهانی دوم تصرف شد.

لاوروف در جریان نشست روز شنبه اعلام کرد که این نگرانی‌ها بر سر این مناطق همچنان وجود دارد و مسائل دیگری چون شبه جزیره کره قاچاق مواد مخدر و ارتکاب جرایم از دیگر مسائل هستند که باید به آن‌ها رسیدگی شود.

لاوروف در ادامه گفت: ما این مساله را تایید می‌کنیم که همکاری میان دو کشور برای از میان برداشتن و حل این مسائل است که به نفع ژاپن و روسیه خواهد بود.

وزیر امور خارجه ژاپن نیز تاکید کرد که مذاکرات دو جانبه تنها به نفع یکی از دو کشور نخواهد بود.

انتهای پیام

کد N15297